Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 26.03.2023, meniny má Emanuel.   

Na Dvojke sa uskutočnil tanečno-hudobný workshop

Zverejnené: 15.03.2023 09:26:26 |   | vytlačiť
obr: Na Dvojke sa uskutočnil tanečno-hudobný workshop

V pondelok, 13. marca 2023 sa na žiarskej „Dvojke“ uskutočnil špeciálny tanečný workshop, ktorý pre prvý a druhý stupeň pripravilo občianske združenie Planéta Pohybu spolu s tanečnou skupinou Glow Up Crew.

V tomto roku v rámci svojho turné zorganizovali už štvrtý workshop. Okrem „Dvojky“ ich mohli vidieť aj žiaci ZŠ s MŠ Štefana Moysesa, ZŠ na Jilemnického ulici a deti zo základnej školy v neďalekej Janovej Lehote.

Realizáciou tanečných workshopov sa Planéta Pohybu a jej zakladateľ Matej „Bios“ Škoda venuje už od roku 2011. Na školách vystupovali každoročne až do roku 2019, kedy po ťažkých udalostiach a následnej koronavírusovej pauze museli všetky vystúpenia odložiť. V tomto školskom roku sa opäť vrátili na scénu, omnoho silnejší a s novými spoluprácami, medzi ktoré patrí aj tanečná skupina Glow Up Crew z Prievidze. „Workshopy sú na školách veľmi populárne a je o ne záujem. Veľmi si vážim ochotu škôl a ich milý a otvorený prístup k športu a tancu. Na vystúpenia sa vždy snažíme priniesť okrem šou aj vzdelanie,“ hovorí na úvod Bios a dodáva, že pre deti a mládež je to spestrením a táto forma výučby ich baví. Zároveň však cíti, že publikum sa postupne mení a tomu a musia prispôsobiť aj lektori. „Po zhruba štyroch rokoch je to pre nás výzva, doba sa zmenila a my musíme skúšať a vytvárať nové koncepty, ktoré budú dnešnú mládež baviť. Nás to ale každopádne baví na maximum, robíme to radi a tešíme sa skvelej odozve zo strany žiakov ale i učiteľov.

Na Dvojke sa uskutočnil tanečno-hudobný workshop

Súčasťou workshopu boli ukážky tanečných štýlov hiphop a breakdance, ktoré sa deťom mimoriadne páčili. Po nich nasledoval i samotný tréning, kde sa mohli všetci zapojiť a naučiť sa novú choreografiu či spoznať tie najdôležitejšie základy hiphopu. „Každý workshop je unikátny. Vždy to záleží od publika, ale s deťmi robíme rôzne výzvy a tanečné hry, aby si mohli naozaj zažiť, aké je to prekonať samého seba alebo sa proste len tancom dobre zabaviť,“ dodáva zakladateľ Planéty pohybu.

V rámci udalosti jednotliví lektori porozprávali svoje príbehy o tanci, ako im pomohol, kam ich dostal a prečo ma význam sa mu venovať. Janka Žužová alias Janey z tanečnej skupiny Glow Up deťom povedala, že vďaka tancu precestovala celý svet, od Prahy cez Indiu až po Afriku. Keďže sa venuje hlavne hiphopu a dievčenským tanečným štýlom, snaží sa svoje žiačky, dievčatá motivovať k sebavedomiu, aby sa nehanbili za to, ako vyzerajú, aké sú, ale práve naopak, aby boli samé sebou.

Na workshope spolu s Biosom spolupracoval aj jeho bývalí žiak Aleš Kúšik alias bboy DIO. Ten sa neskôr vypracoval na trénera a z trénera na plnohodnotného partnera Planéty Pohybu. Aj o takomto životnom pokroku vďaka tancu rozprával na workshope. „Breakdance bude o chvíľu na oplympiáde a stane sa z neho profesionálny šport. Je to drina, ale deťom sa snažíme ukázať, že sa pri tom dá aj zabaviť, taktiež ako to celé prebieha a čo taký breaker potrebuje vedieť.