Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 29.05.2023, meniny má Vilma.   

Nenechajte si ujsť jedinečnú výstavu svadobných šiat a krojov v biskupskom kaštieli

Zverejnené: 03.05.2023 13:20:06 |   | vytlačiť
obr: Nenechajte si ujsť jedinečnú výstavu svadobných šiat a krojov v biskupskom kaštieli

Niečo staré, niečo nové, niečo darované a niečo požičané. Hovorí sa, že nevesta musí mať na svadbe z každého aspoň jeden kúsok, aby si v svadobný deň zabezpečila do manželstva šťastie. Spoznajte príbehy šiat aj neviest z minulého storočia, ktoré prináša výstava dobových šiat zo súkromnej zbierky zberateľky Jany Mládej Rajniakovej. 

Od 1. do 31. mája si v priestoroch Galérie Jula Považana v biskupskom kaštieli môžete pozrieť jedinečnú výstavu dobových svadobných šiat a svadobných krojov. Výstavu organizuje Pohronské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom.

Niečo staré

Prvé svadobné šaty spolu so závojom sa k Janke Rajniakovej dostali náhodou. Získala ich spolu so starou skriňou, ktorú si s manželom odnášali z opusteného domu. Taký poklad je bolo ľúto vyhodiť, preto ich vyčistila a odložila. Čoskoro prišli ďalšie šaty a dnes je ich v zbierke viac ako 200. V jej zbierke nechýbajú ani obleky, rukavičky, kravaty a ďalšie svadobné doplnky. Každý kúsok je ako malý výlet do minulosti, pretože sa za ním skrýva iný príbeh. Na výstave môžete vidieť napríklad svadobné šaty, ktoré majiteľke ako mladučkej neveste nechal brat ušiť v Kanade, kam emigroval. Tá si šaty na svadbu takmer neobliekla, pretože skončili na colnici v Košiciach, kam sa ich vybrala zachraňovať jej mama, aby mala dcéra na svadbu darované šaty. Tento príbeh skončil šťastne a nevesta si po mesiaci čakania našla šaty doma. Sadli jej ako uliate, hoci ju brat niekoľko rokov nevidel. Kým dnes si nevesta ľahko nájde šaty presne podľa svojich požiadaviek, v minulosti bol problém zohnať kvalitnú látku. V zbierke sa nachádzajú aj prekrásne šaty z krajky určenej na vývoz do zahraničia, na ktorú si nevesta musela šetriť celé mesiace. Aj potom si mohla dovoliť len tri metre látky a prispôsobiť tomu aj strih šiat. 

Niečo nové

Janka Rajniaková začínala s niekoľkými kúskami šiat, dnes ich má celú zbierku. Podľa toho, kde práve vystavuje, vie vybrať jednotlivé svadobné kúsky tak, aby sa čo najviac priblížili danému regiónu. Tak ako rastie jej zbierka, pribúdajú aj nové nápady a ciele. Jedným z nich je vytvoriť virtuálne múzeum svadobných šiat, kde si budú môcť návštevníci v pohodlí obývačky prezerať jednotlivé kúsky. Okrem toho pripravuje autorka aj knihu, ktorá bude mapovať vývoj svadobnej módy v Československu. Už teraz má však pre budúce nevesty či obdivovateľky retro kúskov špeciálnu ponuku. Ak si chcete dať ušiť šaty podľa konkrétneho modelu, pomôže vám s prípravou strihu. Jej cieľom nie je, aby boli šaty len na obdiv, ale aj ďalej inšpirovali. 

Nenechajte si ujsť jedinečnú výstavu svadobných šiat a krojov v biskupskom kaštieli

Niečo požičané

Ako sa menila doba, menil sa aj prístup neviest. Deväťdesiate roky postupne odsunuli domáce šitie či krajčírske salóny na okraj záujmu. Nevesty začali dávať prednosť umelému saténu, bohatším šatám a inšpirovali sa zahraničnou módou. Kým majiteľky z predchádzajúcich dekád si šaty uchovávali, či prešívali na ďalšie príležitosti, moderné nevesty dali prednosť požičiavaniu. Preto aj výstava začína modelmi z deväťdesiatych rokov a postupuje späť do minulosti. 

Návštevníci takto môžu vnímať, ako  sa postupne menili strihy, materiály, ale aj farby. 

Niečo darované 

Všetky šaty, ktoré si k zberateľke našli cestu, prišli vo forme daru. Ich majiteľky či dedičky si Janku Rajniakovú nájdu samé, zvlášť, keď im záleží na tom, aby ich rodinný poklad neostal len v šatníku, ale mohli si ho pozrieť návštevníci výstavy. Šaty nevykupuje, ale zaväzuje sa postarať sa o všetky, ktoré prídu do jej zbierky. Znamená to hodiny čistenia a žehlenia. Mnoho šiat prichádza vo veľmi zlom stave, avšak vie si s nimi dať rady. Nevyužíva služby čistiarne, veľa trikov sa naučila popri práci so samotným textilom. Aj šaty, ktoré by možno skončili v koši, sa tak po desaťročiach vracajú v plnej kráse na figurínu, kde ich obdivujú priaznivci módy. 

Nenechajte si ujsť výstavu dobových šiat, ktoré skrývajú veľa príbehov a emócií. Zbierku dobových svadobných šiat a svadobných krojov z obce Prenčov nájdete v biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom od 1. do 31. mája 2023. 

Marcela Beňová, POS
Foto: Katarína Reiterová.

 


Novinky

29.05.2023 08:15:12 Šport

Najmladšie atlétky hviezdami v štvorboji

V stredu, 24. mája 2023 sa v Krupine konalo prvé kolo Majstrovstiev stredoslovenského atletického zväzu najmladšieho žiactva a vložené preteky ...

23.05.2023 10:16:01 Šport

Žiarski stolní tenisti boli na majstrovstvách úspešní

Žiarskym stolným tenistom sa opäť darilo. Mládežníci zo stolnotenisového klubu MŠK Žiar nad Hronom načasovali svoju formu výborne, keď ich ...

22.05.2023 08:29:08 Šport

Čokotretry v Žiari nad Hronom sa zúčastnilo viac ako 500 detí

História Čokoládovej tretry siaha až do bývalého Československa, dá sa teda povedať, že má už 60 rokov. V roku 2017 ...

19.05.2023 10:16:20 Naše mesto

Do práce cestuje výlučne na bicykli. Denne tak absolvuje 60 kilometrov

Viete si predstaviť, že dochádzate každý deň do práce na bicykli? A teraz nemáme na mysli do práce napríklad v ...

19.05.2023 08:13:23 Naše mesto

Do zberných nádob na kuchynský odpad sa dávajú biologicky rozložiteľné vrecia

Mesto Žiar nad Hronom v roku 2022 požiadalo Environmentálny fond o poskytnutie príspevku na podporu zberu a následného triedenia biologicky ...

18.05.2023 19:01:35 Naše mesto

Vo veku 71 rokov nás navždy opustil Ľubomír Striežovský, prezident Karate klubu

Vo štvrtok 18. mája 2023 nás vo veku 71 rokov navždy opustil Ľubomír Striežovský, dlhoročný prezident žiarskeho Karate klubu. V ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne