Relaxačnú miestnosť v júni sprístupnia pre verejnosť

03.06.2024 08:59:13
Relaxačnú miestnosť v júni sprístupnia pre verejnosť

V Mestskom kultúrnom centre funguje od januára tohto roka relaxačná miestnosť, ktorá aktuálne slúži ako terapeutický a relaxačný priestor pre žiakov základných a stredných škôl, ich učiteľov a pre mladých ľudí vo veku od 13 do 30 rokov. Projekt pre mládež vznikol z programu Erasmus+ v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom a Centrom poradenstva a prevencie v Žiari nad Hronom ešte v auguste minulého roka. Pre verejnosť otvoria relaxačnú miestnosť prostredníctvom interaktívnej výstavy od 3. júna. Interaktívna výstava pre verejnosť bude sprístupnená od 3. 6. 2024 v dňoch utorok a štvrtok, od 9.00 do 10.00 hod. a od 13.00 do 14.00 hod. alebo dohodou, pri ohlásení sa vopred.

Hlavným cieľom projektu je naučiť mladých ľudí, ako zvládať stres a starať sa o svoje duševné zdravie. „Ide o mládežnícky projekt a jeho pointou a cieľom je to, aby si mladí ľudia vyskúšali rôzne spôsoby, ktorými sa dokážu ukľudniť i to, ako znížiť stres,“ vysvetlila riaditeľka žiarskeho Mestského kultúrneho centra, Michaela Hric Pribilincová s tým, že sa v tejto miestnosti pre mladých realizujú rôzne aktivity, ako workshopy zamerané na muzikoterapiu, aromaterapiu, arteterapiu, terapiu tancom, liečivé kamene, riadenú relaxáciu, jogu smiechu či skupinové cvičenia jogy a Tai chi.

Mladí ľudia si v relaxačnej miestnosti môžu vyskúšať to, ako na nich pôsobí hudba, rôzne vône, farby, pohyb a že aj takýmto spôsobom sa vedia ukľudniť, odreagovať od stresu. Taktiež majú možnosť zavolať si sem aj svojich pedagógov, ktorí sa aktivít takisto môžu zúčastniť. „Jedným z cieľov je aj zlepšiť klímu na školách tak, že začleníme do našich aktivít aj učiteľov základných a stredných škôl, vďaka čomu budú spokojnejší a tým pádom priateľskejší k žiakom, ktorých učia,“ vysvetlila Pribilincová s tým, že o aktivitách v relaxačnej miestnosti sa môžu žiaci i pedagógovia informovať priamo cez MsKC alebo aj v mládežníckom parlamente, kde pravidelne zverejňujú informácie, kedy sa čo koná. Rovnako tak sa môžu učitelia i mládež do uvedených aktivít zapojiť tak, že môžu kontaktovať priamo riaditeľku MsKC a koordinátorku projektu Michaelu Hric Pribilincovú (pribilincova@gmail.com).