Spisovateľka Jana Plauchová: Vesmír ma fascinoval už od útleho veku

02.09.2022 08:15:41
Spisovateľka Jana Plauchová: Vesmír ma fascinoval už od útleho veku

Jana Plauchová je autorkou niekoľkých sci-fi románov. Debutovala románom Nula kelvinov a čitatelia naň nešetrili chválami. Pred troma mesiacmi vyšiel znova, v novom vydaní. S mladou spisovateľkou sme sa rozprávali nielen o jeho reedícii, ale aj o najbližších spisovateľských plánoch.

V románe Nula kelvinov predstavila Jana Plauchová cestovanie časom na úplne iný spôsob, než aký sme poznali z doterajších diel sci-fi. Okrem toho sa však táto kniha zaoberá aj otázkami génovej manipulácie človeka a problémami dospievajúcich, najmä odlišnosťou od kolektívu. Nasledovalo vydanie románu Večnosť omylov, napísaného v skutočnosti pred Nula kelvinov. Témou knihy je fiktívna havária reálneho raketoplánu Discovery, s ktorou sa hlavný hrdina nevie zmieriť a až fanaticky pátra po pravde. Jeho hľadanie prináša čoraz bizarnejšie a ďalekosiahlejšie odhalenia. Ako tretí vyšiel román Úvod do teórie chaosu s témou paralelných vesmírov. Zápletkou je opäť havária kozmickej lode, tentoraz lode z budúcnosti, smeruje však k úplne inému rozuzleniu ako Večnosť omylov. Hlavný hrdina trpí posttraumatickou stresovou poruchou a fóbiou z oceánskych hĺbok. Oboje však musí prekonať. V stávke je totiž osud celého sveta. Štvrtá v poradí bola vydaná Druhá planéta, v skutočnosti najstarší, no od svojho napísania veľakrát vylepšovaný rukopis. Tá prináša senzačné zodpovedanie otázky, prečo sú podmienky na planéte Venuši také drsné a odkiaľ sa vzal supersilný skleníkový efekt, ktorý na nej panuje.

Váš debutový román Nula kelvinov vyšiel prednedávnom znova, v novom vydaní. Prečo ste sa vy, resp. vydavateľstvo rozhodli pre jeho reedíciu? Vyžiadali si ho čitatelia?

Dôvodov je viac. Jednak ten, že v prvom vydaní som knižku považovala spätne za dosť nevyladenú – už keď vychádzala, vedela by som ju napísať oveľa lepšie. A tak som ju po vydaní ešte viackrát zrevidovala a vylepšovala. Druhý dôvod je ten, že áno, mnohí čitatelia sa po nej zháňali, ale prvý náklad sa vypredal. Tretím dôvodom, možno najpodstatnejším, je ten, že má vyjsť jej pokračovanie. Mnohé vydavateľstvá však odmietajú vydať pokračovanie románu, ktorý vyšiel inde. No prvé vydavateľstvo zaniklo, tam by nebolo možné urobiť reedíciu. Preto sa na nové vydanie podujalo vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré mi vydalo aj predošlé tri tituly. 

Môžete prezradiť, o čom bude pokračovanie „kelvinov“?

Ťažko niečo prezradiť bez toho, aby som čitateľom, ktorí si nechcú kaziť prekvapenie z čítania prvého dielu, nič podstatné nevyzradila. Druhý diel s názvom Tristodesať kelvinov veľmi úzko nadväzuje na prvý, bez jeho čítania asi druhý diel nebude čitateľom dávať zmysel. Môžem však vyzradiť, že znova pôjde o súboj lásky proti fyzike a ďalšie veľké odhalenia ohľadom fungovania vesmíru.