Dnes je 21.01.2019, meniny má Vincent.   

Stomatologickú pohotovosť v našom meste nenájdete. Kam s boľavým zubom?

Zverejnené: 23.08.2018 11:16:22 |   | vytlačiť
obr: Stomatologickú pohotovosť v našom meste nenájdete. Kam s boľavým zubom?

Už dlhšiu dobu v našom meste nie je dostupná pohotovostná stomatologická služba pre náš okres. Obyvatelia si preto kladú otázku, kam s boľavým zubom po ordinačných hodinách miestnych stomatológov?

Informácie o pohotovostných stomatologických službách pravidelne na svojom webovom sídle prináša Banskobystrický samosprávny kraj. Ten však nie je poskytovateľom zubno – lekárskej pohotovostnej služby. Je iba povoľovací orgán verejnej správy. „Situácia ohľadne výkonu zubnej pohotovosti v regiónoch Banskej Štiavnice, Žarnovice a Žiaru nad Hronom bola komplikovaná už od roku 2014. Prevádzkovateľ špecializovanej zubno-lekárskej služby prvej pomoci pre spádové územia okresov Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom požiadal z vážnych dôvodov BBSK k 31.8.2015 o zrušenie ambulancie špecializovanej zubno-lekárskej služby prvej pomoci,“ približuje problematiku Mária Mlaková z BBSK.

Aj keď sieť zubno-lekárskej LSPP v našom kraji po zrušení uvedenej pohotovosti zostala zachovaná, BBSK vyvinul viacero aktivít. „Rokovali sme so zubnými lekármi dotknutých regiónov a pokúšali sa obnoviť prevádzkovanie LSPP. Komunikovali sme taktiež s mestom Žiar nad Hronom, ktoré bolo ochotné byť nápomocné pri hľadaní vhodných priestorov pre túto službu. Keďže sa však nenašiel prevádzkovateľ, prevádzkovanie pohotovosti sa, žiaľ, nepodarilo obnoviť,“ konštatuje Mária Mlaková.

Spádové územia Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica preto boli pričlenené k spádovému územiu okresu Zvolen, pričom verejná minimálna sieť ostala zachovaná. Pacienti sú teda ošetrovaní vo Zvolene. Problém pri organizovaní stomatologickej pohotovosti je aj z dôvodu financovania, ktoré majú v rukách zdravotné poisťovne. 

Nové pravidlá ambulantnej pohotovosti

Do platnosti vstúpili nové pravidlá upravujúce pohotovosť a skrátila sa doba pohotovostnej služby. Lekársku službu prvej pomoci nahradila ambulantná pohotovostná služba (APS). Nová ambulantná pohotovostná služba je dostupná v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 hodiny, v sobotu, nedeľu a v dňoch pracovného pokoja od 7.00 do 22.00 hodiny. Ambulantnú pohotovostnú službu by ste mali vyhľadať pri takom zdravotnom stave, s ktorým by ste bežne navštívili svojho všeobecného lekára aj počas dňa. APS teda navštívite vtedy, ak sa váš stav zhoršil po ordinačných hodinách vášho lekára a s týmto stavom nevydržíte do rána, aby nedošlo k ďalšiemu zhoršeniu. Taktiež na pohotovosť zamierite pri vysokých horúčkach, ktoré sa nedarí znížiť, pri intenzívnej bolesti, pri vracaní, hnačkách, či pri problémoch s dýchaním, alebo pri neutíšiteľnom plači u detí.

Závažné stavy patria na centrálny príjem nemocníc, alebo do ústavnej pohotovostnej služby, alebo záchrannej zdravotnej služby. Tieto služby sú dostupné celých 24 hodín. Do nemocnice môžete zamieriť aj po 22.00 hodine a budete ošetrení ako pri návšteve pohotovosti. Počas APS bude otvorená aj pohotovostná lekáreň, a tak si pacient môže zadovážiť predpísané lieky. Návšteva pohotovosti však nie je pre každého bezplatná. Pripravte si 2 eurá. Bez poplatku na pohotovosti ošetria pacientov bezprostredne po úraze. Poplatok neplatí ani pacient, ktorý je následne hospitalizovaný v nemocnici. Pokiaľ však vznikol úraz v dôsledku užitia alkoholu, drog, alebo aj ak pacient užil liek iným spôsobom, ako mu určil lekár.
 
V našom meste zostala adresa pohotovosti pre deti a dorast, ako aj pre dospelých nezmenená. Nájdete ju na Sládkovičovej ulici 13, v priestoroch budovy polikliniky.

Foto: Ilustračné

 


Novinky

21.01.2019 09:11:43 Naše mesto

Zima ešte rozhodne nepovedala posledné slovo

Meteorologická zima 2018/2019 (1. december až 14. január) sa dostala do svojej druhej polovice. Jej prvá časť bola na zrážky ...

17.01.2019 10:43:26 Naše mesto

Bonusová súťaž pre tých, ktorí hlasujú za Žihadielko od prvého dňa

Pre tých z vás, ktorí v súťaži o detské ihrisko Žihadielko hlasujete od prvého dňa, máme bonusovú súťaž. Hlasovanie začalo v pondelok 14. januára. ...

10.01.2019 12:08:55 Naše mesto

Boj o ihrisko Žihadielko začína od 14. januára

Aj tohto roku sa naše mesto zapojilo do boja o detské ihrisko Žihadielko v hodnote 87 000 eur. Hlasovanie štartuje ...

10.01.2019 10:33:34 Šport

Basketbal: Proti súperom z východu boli Žiarčania lepším tímom

MŠK BK Žiar nad Hronom - BK Slovenský Orol Levoča 134:36 (30:9, 28:10, 41:9, 35:8) Body: Kucej 29, Greguš 15, ...

08.01.2019 11:49:34 Naše mesto

Novoročný príhovor primátora mesta Petra Antala

Vážení spoluobčania, milí Žiarčania, na úvod mi dovoľte popriať vám všetkým do nového roka, veľa zdravia, radosti, pokoja, spokojnosti a mnoho ...

07.01.2019 09:39:38 Naše mesto

Dokedy potrvá toto pravé zimné počasie?

Vianoce a záver roka 2018 sa v našom regióne vyznačoval teplým počasím. Vianočné oteplenie je fenomén, ktorý prichádza rok čo rok práve ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky