Svadobné šaty začala zbierať náhodou

17.05.2023 14:13:52
Svadobné šaty začala zbierať náhodou

V piatok 5. mája sa v biskupskom kaštieli uskutočnila vernisáž výstavy dobových svadobných šiat Od party k závoju. Majiteľkou netradičnej a originálnej zbierky je Jana Mládek Rajniaková, rodáčka z Liptova.

Svadobné šaty nie sú len predmet, bezduchá vec. Pre mňa osobne sú cestovným lístkom do minulosti a pri správnom pohľade z nich dokážem čítať ako z učebnice dejepisu,“ hovorí majiteľka unikátnej zbierky. Ako tiež prezrádza, nebolo jej zámerom zbierať svadobné odevy a nestalo sa tak zo dňa na deň. Bola to náhoda v kombinácii s jej dušou starinára a etnológa.

Prvých šiat sa ujala preto, lebo boli v jednom opustenom dome a bolo jej ľúto ich tam zničiť. Tak začala vznikať zbierka. K prvým šatám pridala šaty po svojej mame a starej mame, ktoré našla na povale. Väčšinu šiat dostala darom najskôr od kamarátok a známych. Dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili šaty, ktoré patrili buď im, alebo príbuzným. A tak je dnes v jej opatere viac ako dvesto svadobných šiat.

V našom kaštieli je vystavených viac ako 30 kúskov, dvoje sú dokonca zo Žiaru nad Hronom. S takmer každým kúskom sa spája aj nejaký príbeh. Zastavte sa a pozrite si výstavu na vlastné oči. Potrvá do konca mája v Galérii Jula Považana. Sprístupnenie výstavy je možné od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 16.00 hod. Potrebné je dohodnúť sa vopred na čísle 0907 920 296 alebo e-mailom na: marketing@osvetaziar.sk. V stredu je možné pozrieť si výstavu bez rezervácie v čase od 13.00 do 17.00 hod.

Svadobné šaty začala zbierať náhodou

Prečo ste sa rozhodli zbierať svadobné šaty?

Zvyknem hovoriť, že sa to nezrodilo z večera do rána. Ani nápad, ani myšlienka ani vízia zbierky. Ale jednoducho sa to stalo. Jedného dňa som zachránila jedny šaty, potom k nim prišli druhé, tretie a odrazu som zistila, že ich mám doma niekoľko. A začala sa vytvárať dnes už veľmi rozsiahla zbierka svadobných šiat, pomerne ojedinelá.

Ako prichádzate k šatám? Je nejaký kurióznejší prípad, ako ste sa k niektorému kúsku dostali?

Rôzni sa to. Zo začiatku to bolo tak, že šaty som vyhľadávala ja. Oslovovala som množstvo žien, či už na bežne na ulici, alebo som sa pýtala a dopytovala na sociálnych sieťach. Postupne, ako sa zbierka začala zväčšovať, tak šaty si začali hľadať mňa. Dnes som v štádiu, že šaty klopú na dvere samé u nás doma. Mnohokrát ani neviem, od koho prišli, pretože majiteľka šiat mi dopredu neavizuje, že posiela šaty. Len potom nechá na seba kontakt a my sa potom spojíme a o šatách mi povie niekoľko viet. A najkurióznejší spôsob, akým som šaty získala? Keď ma kontaktovala jedna mladá pani, ktorá si kúpila starý dom, išli ho vypratávať a našli v ňom jednu veľkú krabicu s dvomi svadobnými šatami. Nevedeli, o aké šaty ide, komu patrili. Neboli tam však iba šaty, ale aj korunky, rukavice, závoje – pre mňa krabička plná zázrakov. Oslovila ma, či by som sa tej krabice neujala a ja som ju, samozrejme, veľmi rada vzala k sebe.

Odkiaľ k vám prichádzajú šaty, z ktorej oblasti? Sú iba zo Slovenska alebo aj zo zahraničia?

Súčasťou zbierky sú aj informácie, ktoré k šatám získavam, neodmysliteľne patria k svadobným šatám. Majiteliek sa preto pýtam, ako ich získali, kde k nim prišli a veru, keď aj trasujem šaty, tak je tu veľké množstvo šiat, ktoré mali síce na sebe československé nevesty, ale prišli zo zahraničia – z Nemecka, zo Švajčiarska, Rakúska, Kanady, USA, je to naozaj široký záber.