Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

V BÚDE budú hostiť výstavu fotografií o živote a problémoch pestovateľov bavlny

Zverejnené: 01.10.2021 10:15:30 |   | vytlačiť
obr: V BÚDE budú hostiť výstavu fotografií o živote a problémoch pestovateľov bavlny

Viete, za akých podmienok sa pestuje bavlna? A vedeli ste, že na výrobu jedného trička treba 2 700 litrov vody? 

Bavlna patrí medzi najdôležitejšie a najstaršie textilné suroviny. Väčšina bavlny s minimom pesticídov, bez detskej práce, s dôstojnými výkupnými cenami pochádza od drobných pestovateľov. Podmienky panujúce na bavlníkových poliach v Indii približuje výstava nazvaná Život v bavlne, ktorá sa koná od 2. októbra do 9. októbra a je možné ju vidieť v 30 parkoch a školách, vrátane Žiaru nad Hronom. 

Tohtoročná výstava na stromoch nám do našich aktivít skvelo zapadá konceptuálne aj tematicky. Symbolicky ňou spúšťame činnosť nášho ekologického komunitného centra BÚDA a otvoríme ňou minimálne dve pre nás dôležité veci: prírodnú galériu stroMY, ktorá sa stane stabilným výstavným priestorom, ako aj otázku pôvodu nášho oblečenia, ktorou sa chce BÚDA zaoberať pomerne intenzívne a systematicky,” uviedla Kamila K. Beňová z OZ MYesto.

Prostredníctvom fotografií je možné nahliadnuť do života pestovateľov bavlny a je možné sa tak zamyslieť nad možnosťami udržateľnejšej produkcie: bez plytvania vodou, bez genetickej modifikácie bavlníkov, s minimom pesticídov, bez detskej práce, s lepšími výkupnými cenami a šetrnejším prístupom k životnému prostrediu,“ vysvetľuje Lukáš Bulko koordinátor akcie z organizácie Fairtrade Česko a Slovensko. 

Pestovanie bavlny je náročné na spotrebu vody. Na výrobu jedného trička treba 2 700 litrov vody, čo je množstvo tekutín pre jedného človeka zhruba na 900 dní. Pritom väčšina indických pestovateľov nemá prostriedky na vybudovanie zavlažovacích systémov a spolieha sa preto na obdobie dažďov. „Náš región trpí nedostatkom vody, a preto sú pestovatelia veľmi závislí od zrážok. V súčasnosti pracujeme s našimi členmi na zbere dažďovej vody a poskytujeme im školenia na tému efektívne využitie vody,“ vysvetľuje Shailesh Patel, zakladateľ a riaditeľ indického fairtradového družstva Rapar and Dhrangadhra Farmers’ Producer Company, ktoré má takmer 800 drobných pestovateľov. „Ak nebudú pestovatelia, nebude ani oblečenie. Neviem, ako to zvládne dodávateľský reťazec,“ dodáva Patel. 

Jedným zo spôsobov, ako problémy pestovateľov bavlny riešiť, je zodpovedná spotreba – teda napríklad to, že zákazníci sa pri nákupe budú viac zaujímať o pôvod oblečenia a o podmienky jeho vzniku. Vodidlom im pri tom môžu byť etické certifikácie, ako je napríklad Fairtrade. „Známka FAIRTRADE zákazníkom hovorí, že pri výrobe daného produktu boli dodržané základné ekonomické, sociálne aj ekologické kritériá, že pestovatelia dostali za svoju úrodu spravodlivú cenu a navyše fairtradový príplatok, že nebola zneužitá detská alebo otrocká práca a šetrne sa nakladalo s prírodnými zdrojmi,“ vysvetľuje Hana Malíková, riaditeľka organizácie Fairtrade Česko a Slovensko, ktorá výstavnú akciu usporadúva. 

Výstava na stromoch sa koná v troch desiatkach parkov, námestí a škôl po celej Slovenskej republike už druhý rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce. Ten sa oslavuje 7. októbra. Minulý ročník sa venoval pestovaniu kakaa. 

Prehľad parkov, kde sa výstava koná, a viac informácií nájdete na www.fairtrade-slovensko.sk.

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Žiarsky jarmok 2022