Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

16.01.2025 12:31:17
Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

Od 9. januára do 27. februára 2025 sa koná vo Výstavnej sále v MsKC výstava insitných maliarov zo Srbska s názvom Zachované tradície Kovačice. Svoje obrazy tu vystavujú maliari Jozef Havjar a Ján Žolnaj zo svetoznámej Galérie insitného umenia v Kovačici (Srbsko), ktorá bola 3. decembra 2024 zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Výstava je predajná a preto ak vás niektorý z vystavovaných obrazov zaujme, môžete si ho z výstavy doniesť priamo domov alebo na chalupu. 

Málokedy sa stáva, že v Žiari nad Hronom hostíme výstavu zahraničných maliarov, umelcov, a preto sme si nenechali ujsť príležitosť nazrieť na vystavované diela dvoch srbských insitných maliarov, Jozefa Havjara a Jána Žolnaja, ktorí do Žiaru merali cestu zo srbskej Kovačice, aby sem priniesli ukážku svojich najlepších umeleckých diel, znázorňujúcich staré zvyky a obyčaje na dedine. S umelcami sme sa rozprávali aj osobne a tak nám čo-to o sebe a o svojom umení prezradili.

Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

Jozef Havjar z Kovačice: Insitný maliar je umelec, ktorý maliarstvo nevyštudoval, ale prišlo to samé od seba

Naša prvá otázka na umelca znie, čo to vlastne to insitné alebo naivné maliarstvo znamená. Dozvedáme sa, že insitné umenie sa neštuduje, nie je profesionálne a jeho tvorcovia vychádzajú z osobitného chápania sveta, sledujú vlastné citové obohatenie bez ohľadu na vývojové tendencie súdobých estetických kritérií a noriem.

Jozef Havjar je 69-ročný dôchodca, umelec z Kovačice. Maľovaniu sa venuje veľa rokov a členom Galérie insitného umenia v Kovačici je 25 rokov. Jeho diela zobrazujú každodenný život a zvyky dedinčanov, jednoduché, ale silne emotívne chvíle z dedinského prostredia. Havjar si prostredníctvom svojich obrazov dokázal zachovať ducha tohto života, zachytiť jeho autentickosť a krásu bez ohľadu na to, kde sa nachádzal. Na jeho plátnach je dedina nielen motívom, ale svetom, v ktorom sú vyryté všetky hodnoty, radosti a zápasy malých ľudí. Jeho obrazy pritom na Slovensku nevidíme prvýkrát. „Na Slovensku sme mali približne 35 výstav, aj s Jankom Žolnajom, pričom väčšinou sme vystavovali na východnom Slovensku,“ hovorí Jozef celkom dobrou, zrozumiteľnou slovenčinou a dodáva, že v Žiari nad Hronom sú po prvýkrát. Vystavovať by vraj chceli v čo najviac mestách, aby všade ľudia videli, aký poklad v podobe Galérie insitného umenia Kovačice ukrývajú. 

Naši starí rodičia začali maľovať pred 73 rokmi. Už vtedy vystavovali svoje diela nielen doma, ale aj po svete,“ dodáva Havjar s tým, že Kovačicu vo svete najviac preslávil insitný maliar menom Martin Jonáš, ktorého obraz sa dokonca nachádza vo francúzskom Louvre. Jozefa pri jeho tvorbe inšpirujú najmä spomienky na detstvo, ktoré mu zostali v pamäti dodnes. „Toto, čo ja robím, čo maľujem, tak ukazujem, ako sa žilo v minulosti. Môj starý otec bol roľník, mal polia, kone a s nimi pracoval, obrábal zem. Ako malé dieťa som s ním na tie polia často chodil. A tak som si povedal, že budem maľovať život na dedine a to, ako sa kedysi žilo v Kovačici,“ vysvetľuje umelec, ktorý používa techniku maľovania olejom na plátno a jeho obrazy sú charakteristické pestrofarebnosťou, ba až rozprávkovým motívom. Ako umelec ďalej dodáva, najviac obrazov sa mu podarí vytvoriť práve cez zimu, keď vonku nie je veľmi čo robiť. „Témy, ktorým sa venujem, sú hlavne roľníctvo a zvieratá ako kone a voly, ktoré sa na prácu v minulosti dosť využívali,“ dodáva Havjar, ktorý do Žiaru priniesol 17 obrazov, rovnako ako jeho kolega a kamarát Ján Žolnaj.

Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

Ján Žolnaj: Naše umenie je odkazom pre mladšie generácie

Ján Žolnaj je 71-ročný dôchodca, maliar, ktorý jedinečne spája ducha slovenskej tradície s vizuálnou poéziou. Z jeho tvorby vyžaruje hlboká úcta k folklóru, zvykom a prírode, zatiaľ čo jeho špecifický zmysel pre farby vytvára kompozície bohaté na emócie a symboliku. Stromy a vegetácia, ktoré sú v jeho dielach často prítomné, sú nielen zobrazením prírody, ale aj mostom medzi ľuďmi a priestorom, ktorý obývajú. Jeho osobitý spôsob prezentácie architektúry prináša nostalgický a poetický rozmer, dodáva stavbám dušu a príbeh. Žolnaj prostredníctvom svojich obrazov sprostredkúva ducha slovenskej krajinky a tradícií, vytvárajúc umenie, ktoré je univerzálne a zároveň hlboko zakorenené v jeho kultúre. 

Maľovaniu sa tento autor venuje už 50 rokov. „V roku 2024 bola na moju počesť v Galérii insitného umenia v Kovačici aj výstava mojich obrazov, na ktorej boli obrazy z mojich začiatkov, zo stredného času, aj moje najnovšie obrazy,“ dodáva Ján Žolnaj, ktorého k maľovaniu spočiatku priviedlo to, že prekresľoval diela známych maliarov. „Spočiatku som dosť prekresľoval obrazy starých majstrov, aj domácich aj zahraničných. Až neskôr,  keď som sa naučil techniku miešania farieb, sa mi vytváralo v mojej duši to chcenie, čo ja vlastne chcem kresliť,“ vysvetľuje insitný maliar, ktorý síce nežil celý život v Kovačici, no na sviatky sa tam rád s rodinou vracal.

Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

V roku 2008 ma prijali do Galérie insitného umenia, keď som mal aj prvú výstavu a potom to už išlo. Vystavoval som v Srbsku, na Slovensku som mal dokonca 45 výstav, výstava v Žiari je 46-ta,“ dodáva umelec, ktorý najčastejšie maľuje dedinu, dedinčanov a ich obydlia, zvyky a ľudové tradície. „Pomaly už starí ľudia vymierajú. Aj my sme starí, ale pamätáme si všetko z detstva, kedy sa pracovalo ručne, žito sa kosilo ručne, kopala sa kukurica, všetky tie práce maľujem. Keď mi príde inšpirácia, tak maľujem obrazy aj z domov a domácností, ako vtedy domy a ich interiéry vyzerali, ako sa obliekali naši starí a prastarí rodičia, ako vtedy vyzerali Vianoce, zabíjačka, dedinská svadba a podobne,“ dodáva. 

Na otázku, či má byť aj jeho umenie akýmsi odkazom pre mladšie generácie, súhlasne prikývne. „Áno, to je moje posolstvo a nielen moje, ale aj väčšiny maliarov, ktorí robia tie isté témy, ale inak. Všetci máme odkaz pre mladšie generácie, ktoré už ľudové tradície a zvyky nepamätajú a nepoznajú ich a maximálne si o nich tak prečítajú v poézii či v próze. A keď ich uvidia v našich obrazoch, zostane to v nich ako odkaz na to, že v minulosti síce bol ťažký, ale zato zaujímavý život. A to, čo je znázornené, zostane naveky v našich obrazoch ako spomienka a pamiatka a odkaz pre mladšie generácie,“ dodáva Ján Žolnaj na záver.

Zachované tradície Kovačice: Vo Výstavnej sále v MsKC aktuálne prebieha výstava insitných maliarov zo Srbska

Ak sa vám niektorý z obrazov zapáči, môžete si ho odniesť domov

A ako sa organizátorom podarilo prilákať srbských maliarov až do Žiaru? „Minulý rok sme tu mali krásnu výstavu bábik v kroji, ktorú nám vtedy sprostredkovalo občianske združenie Slnienko s pani Alenkou Rezkovou. Tej sa u nás vtedy páčili naše priestory, a tak nám ponúkla, že má spoluprácu s Kovačicou a že je to veľmi pekné insitné umenie,“ priblížila Jela Šuleková z MsKC za organizátorov výstavy a pokračovala: „Boli sme prístupní tejto výstave, keďže aj my máme v Žiari Júliusa Považana, ktorý je známy práve svojimi insitnými obrazmi. Srbskí maliari komunikujú naozaj krásnou slovenčinou, takže nebol problém sa s nimi dohodnúť ani mailom, ani telefonicky,“ dodala. Výstava Zachované tradície Kovačice potrvá do 27. februára, pričom samotní umelci budú v Žiari po celý čas konania výstavy. Výstava je predajná, to znamená, že ak sa vám niektorý z obrazov počas prehliadky zapáči, môžete si ho zakúpiť domov alebo do svojej chalupy, na cene sa dá vraj aj dohodnúť. „Je to naozaj krásne umenie, ktoré sprostredkúva tie tradície, ktoré už vymreli a ktoré si pamätajú len tí najstarší, takže budem veľmi rada, ak výstava bude mať úspech a ak príde čo najviac návštevníkov,“ dodala Šuleková na záver. 

(šov)
Foto: Peter Vörös

 

Ďalšie články - Kultúra

V Žiari vzniká nové komunitné centrum pre deti a mládež, podporiť ho zbierkou môžete aj vy
22.04.2025 14:40:59

V Žiari vzniká nové komunitné centrum pre deti a mládež, podporiť ho zbierkou môžete aj vy

V Žiari nad Hronom vzniká Famózne centrum, ktoré by malo byť miestom, kde sa deti a mladí ľudia budú môcť vzdelávať, rozvíjať svoju záujmy, venovať sa športu, umeniu alebo len tak relaxovať v bezpečnom a podporujúcom prostredí. Za touto myšlienkou...

Tanečníci FS Hron v klipe Cico Band a René Rendyho! Ako prebiehala ich spolupráca?
17.04.2025 08:43:30

Tanečníci FS Hron v klipe Cico Band a René Rendyho! Ako prebiehala ich spolupráca?

Keď sa spojí hip-hop, rómska hudba, cimbalovka a folklórny tanec, nemôže z tohto netradičného spojenia vzniknúť nič iné, než vydarená spolupráca! Za takú možno považovať aj nedávne natáčanie klipu René Rendyho a kapely Cicoband v žiarskom Parku Štefana...

Čítajme si 2025: Do čítania v žiarskej knižnici sa zapojili desiatky detí
10.04.2025 08:16:57

Čítajme si 2025: Do čítania v žiarskej knižnici sa zapojili desiatky detí

V pondelok 24. marca sa Mestská knižnica Michala Chrásteka zapojila do 16. ročníka čitateľského maratónu. Ten už tradične vyhlasuje Linka detskej istoty s cieľom zapojiť čo najviac detí do čítania, ktoré rozvíja fantáziu, obohacuje slovnú zásobu a...

Kniha spisovateľky Kristíny Pulišovej je nominovaná v kategórii najlepšia detská kniha
17.03.2025 12:22:09

Kniha spisovateľky Kristíny Pulišovej je nominovaná v kategórii najlepšia detská kniha

So spisovateľkou Kristínou Pulišovou sme sa rozprávali v novembri minulého roka, kedy sme vás informovali o jej knižnej novinke Raz mi jar rozprávala. Najnovšie sa mladá spisovateľka z Kremnice môže pochváliť ďalším úspechom – ďalšia detská knižka z...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png