Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

20.05.2024 14:55:03
Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

V sobotu, 18. mája, sa v Žiari už po piatykrát uskutočnilo obľúbené podujatie Víno v parku. Kým minulý rok boli organizátori nútení pre nepriaznivé daždivé počasie vinársky festival presunúť do priestorov hlavnej sály MsKC, tento rok si ho návštevníci vychutnali priamo pod holým nebom v Parku Štefana Moysesa, aj so skvelým sprievodným programom. 

Podujatia sa tento rok už tradične zúčastnili lokálni vinári, prevažne z regiónu Tekova, ktorí si pre návštevníkov pripravili ochutnávku toho najlepšieho, čo sa im za posledné obdobie podarilo vo vinohradoch dopestovať a následne vinársky spracovať. 

Bohatý bol nielen výber vinárov a ich najlepších odrôd vín, ale aj občerstvenia. Ľudia si mohli popri degustovaní pochutnať na pagáčoch, slanom i sladkom pečive, na grilovaných špecialitách, na tradičných párancoch či na studenej kuchyni, ktorá bola pripravená špeciálne k vínu. Sobotňajšie poobedie otvorili Majerovci s ich ľudovou hudbou, sprievodný hudobný program neskôr pokračoval s akustickými vystúpeniami, na čele s obľúbenou Banda Americano, ktorú vystriedal gitarový virtuóz Dávid Bílek. Návštevníkov podujatia roztancovali a rozospievali EL FUEGO, ktorí zahrali známe hity v ich akustickom prevedení.

Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

Festival vína po dvoch rokoch opäť v parku 

Víno v parku mesto organizuje už od roku 2018, počas Covidu v roku 2020 sa jeden ročník neuskutočnil. Podľa vedúceho kancelárie primátora, Martina Baláža, je vínny festival jedna z ťažiskových akcií Mesta Žiar nad Hronom. „Víno v parku je jedinečná akcia, jediná svojho druhu, ktorú naše Mestské kultúrne centrum organizuje počas roka,“ priblížil Baláž s tým, že ide o veľmi obľúbené podujatie, na ktorom sa ľudia radi stretávajú a popri ponuke malých vinárov, skvelom občerstvení a kvalitnej hudbe aj radia zabavia či zrelaxujú.

Víno v parku sa do parku vrátilo po dvoch rokoch, minulý rok organizátorov vytrápilo počasie a podujatie museli kvôli dažďom presunúť do priestorov hlavnej sály Mestského kultúrneho centra. „Kvôli počasiu sme museli v minulom roku experimentovať a improvizovať. Akcia bola jednak v prvom májovom termíne zrušená a bohužiaľ, pršalo nám aj v náhradnom termíne v júli, takže sme to museli nakoniec urobiť v Mestskom kultúrnom centre,“ vysvetlil Baláž s tým, že zmena počasia a následne i miesta konania podujatia jeho návštevnosť viditeľne ovplyvnila. 

Kým minulý rok si víno do priestorov MsKC prišlo vychutnať menej ľudí, tento rok sa organizátori v parku tešili z vyššej návštevnosti. Tomu, že sa vinárska akcia opäť v parku, sa potešili aj samotní návštevníci.  

Na podujatí víno v parku sme už druhýkrát,“ povedal Marek, ktorý sa obľúbenej akcie zúčastnil spolu s manželkou. „Vyskúšali sme vínka aj tatarák, všetko bolo výborné,“ zhodli sa manželia.

Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

Víno v parku 2024: Špeciálne odrody aj biodynamické vína

Tento rok sa podujatia zúčastnilo osem lokálnych vinárov, medzi nimi aj vinárstvo Kinči z Tekova, ktorí sa podujatia zúčastňujú od jeho samotného začiatku. „Táto akcia je veľmi pekná a radi sem chodíme,“ povedal majiteľ vinárstva, Stanislav Kinči, s tým, že okrem tradičných regionálnych vín tento rok na festival prišli aj s novinkou. „Máme špeciálnu odrodu Hibernal, ktorá je jedna zo špecifických odrôd, ktoré sa volajú aj Piwi odrody,“ dodal vinár s tým, že ide o odrody, ktoré sú odolnejšie voči chorobám, čo je podľa jeho slov veľkou výhodou, keďže minulý rok kvôli chorobe prišiel o polovicu úrody. 

Vinárstvo Kinči sa podľa jeho slov snaží o to, aby sa pri pestovaní viniča a následnom spracovaní vína používalo čo najmenej chemických zásahov. „Aktuálne pôsobíme v biokonverzii, kde si budujeme biocertifikát. Ide o proces, pri ktorom môžete používať len určité prostriedky na prírodnej báze,“ vysvetlil Kinči s tým, že jeho tohtoročná úroda už bude mať BIO certifikáciu, ktorú budú môcť uvádzať aj na etikety fliaš. „Odrodu Hibernal chcem pestovať bez jediného zásahu, ako sa povie, necháme to na Pána Boha,“ dodal vinár.

Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

Vinári: Žiarčania majú radi sladšie vína

Festivalu vína sa zúčastnilo aj vinárstvo Muráni, ktoré reprezentoval Michal Muráni. Vína v parku sa rovnako, ako vinári Kinči, zúčastňujú od samotného začiatku, od roku 2018. „Víno v parku je príjemná akcia, sme radi, že nám vyšlo aj počasie a teší nás, že sa tu rok čo rok schádza množstvo ľudí,“ povedal Michal. Na otázku, s čím špeciálnym sa môžu v oblasti vína pochváliť tento rok, odpovedal vinár nasledovne: „Pesecká Leánka sa už v tekovskom regióne považuje za tradičnú odrodu. Z červených vín tu máme odrodu Rudava, ktorá je nová odroda, na Slovensku ich nie je veľa vysadených,“ vysvetlil s tým, že táto odroda červeného vína je charakteristická silnou, ale pritom jemnou chuťou. Na žiarsky festival vína priniesli okrem Rudavy a Leánky aj iné vína, suché, ale aj tie sladšie. „Nosíme sem hlavne sladšie vína, tie sa tu pijú najviac,“ vysvetlil vinár s tým, že spomínaná Pesecká Leánka sa im predáva najviac, v tesnom závese za ňou je ružové víno. Treticu ich obľúbených vín u Žiarčanov uzatvára bublinková Pesecká Leánka, ktorú tiež mohli Žiarčania v sobotu ochutnať.

Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

V tradícii chcú pokračovať 

Zaujímavým bublinkovým vínom, zvaným Cuvée Afrodita, sa na žiarskom festivale vína predstavili aj vinári z vinárstva Uhnák z Čajkova, ktorí akciu Víno v parku takisto nevynechali ani raz. „Váš park je úžasný, radi sem chodíme a vždy sa nám tu páči. Sú tu príjemní ľudia, ktorí už dobre rozumejú vínu, čo je veľmi dôležité,“ povedal Ľuboš Kollár z vinárstva Uhnák. Podľa jeho slov je kultúra pitia vína v Žiari každý rok lepšia. Žiarčania aj podľa neho vyhľadávajú hlavne sladšie vína, nájdu sa však medzi nimi už aj takí, ktorí majú radi aj poctivé suché vína. Spomínaná Cuvée Afrodita je v Žiari podľa vinára veľmi populárna. „Ide o veľmi voňavé vínko, ktoré je sladké, má výrazné kyseliny a momentálne ho tu máme v perlivej verzii,“ dodal vinár s tým, že je to vhodné víno pre ľudí, ktorí s degustovaním vína len začínajú.

Žiarsky park opäť zaplnili priaznivci dobrého vína

 „Kultúra pitia vína je v Žiari každý rok lepšia.“

Vinárstvo Uhnák

Vínny festival je jedným z najobľúbenejších podujatí Žiarčanov, o čom svedčí ich účasť, aj nadšenie z akcie. „Tento ročník nám ukázal, že Žiarčania majú o toto podujatie záujem,“ zhodnotil vedúci kancelárie primátora, Martin Baláž s tým, že v jeho organizovaní chcú pokračovať aj naďalej. „Je to tematická a veľmi zaujímavá akcia v kulise žiarskeho Parku Štefana Moysesa. Vidíme to aj na spätnej väzbe návštevníkov, že majú stále záujem o túto akciu,“ dodal Baláž na záver.

(šov)

 

Ďalšie články - Kultúra

Keď sa natáčanie videoklipu zmení na kultúrne podujatie: Zlatý Lev predstavuje skladbu Maličkosti
18.06.2024 14:08:27

Keď sa natáčanie videoklipu zmení na kultúrne podujatie: Zlatý Lev predstavuje skladbu Maličkosti

Matej Škoda a Michal Černaj sú Žiarčania, ktorí sú známi tým, že radi robia veci inak. Majú na konte viacero úspešných spoluprác a ľudia ich poznajú pod menami Famózny Bios a Zlatý Lev. Dvojica žiarskych umelcov sa najnovšie môže pochváliť skladbou...

Maduar na 90´s Party v Žiari oslávi 30. výročie netradičným spojením audiovizuálneho koncertu so spomienkou na Barbaru Haščákovú
13.06.2024 08:16:14

Maduar na 90´s Party v Žiari oslávi 30. výročie netradičným spojením audiovizuálneho koncertu so spomienkou na Barbaru Haščákovú

Začiatkom júla, v piatok 5.7., sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom uskutoční najväčšia letná 90´s Party na Slovensku, MADUAR 90´s Party, kde sa na jednom pódiu stretnú traja svetoví a štyria domáci umelci, ktorí exkluzívne odpremiérujú svoj...

Ako bude vyzerať kultúrne leto v Žiari nad Hronom? Máte sa na čo tešiť, odkazuje dramaturg MsKC, Janko Kulich
12.06.2024 13:33:36

Ako bude vyzerať kultúrne leto v Žiari nad Hronom? Máte sa na čo tešiť, odkazuje dramaturg MsKC, Janko Kulich

Kultúra sa v našom meste naplno rozbehla už v januári, leto však láka oveľa viac ľudí von, za pekným počasím a za kultúrou. Ako bude vyzerať kultúrne leto v našom meste, na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť a aké novinky na nás toto leto čakajú, nám...

Počasie Dňu detí v parku prialo, pestrý a rozmanitý program prilákal desiatky malých návštevníkov
03.06.2024 12:51:54

Počasie Dňu detí v parku prialo, pestrý a rozmanitý program prilákal desiatky malých návštevníkov

Park Štefana Moysesa sa v nedeľu 2. júna premenil na čarovné miesto, plné zábavy a smiechu, kde každý kútik skrýval niečo vzrušujúce. Tento deň patril tým najmenším, deťom, ktoré v parku spolu s rodičmi oslávili Deň detí so všetkým, čo k nemu patrí, s boh

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png