Dnes je 21.01.2019, meniny má Vincent.   

Zimný štadión zaradili do áčkovej kategórie. Zväz pomôže s financovaním nových mantinelov

Zverejnené: 18.10.2018 13:16:13 |   | vytlačiť
obr: Zimný štadión zaradili do áčkovej kategórie. Zväz pomôže s financovaním nových mantinelov

Rekonštrukcia zimného štadióna v Žiari nad Hronom začala naplno v tomto roku. Zima bola v znamení búracích prác a demolácií. Dnes je už hotová strecha a ľadová plocha je pripravená na napojenie chladenia. Najbližšie dni sa začne s demontovaním fasády.

Po vyrovnaní okolitého terénu a terénu stavby bolo potrebné prijať zásadné rozhodnutie, ako sa vysporiadať nielen so zátopovou vodou z regulovaného toku v blízkosti stavby, ale hlavne s tlakom spodnej vody. „Jej permanentný prítok v čase sucha nás prinútil prehodnotiť zakladanie z pätiek na základové dosky. Pod základovou doskou sme zrealizovali sieť drenážnych zvodov, aby sme v prípade tlaku spodnej vody zabezpečili jej odvod mimo stavby,“ približuje riaditeľ mestských Technických služieb Igor Rozenberg s tým, že pre povodňovú vlnu sa pripravil oporný múr z vodohospodárskeho betónu, vysoký takmer 5 metrov. Takáto mechanická zábrana pred vodou by stavbu mala ochrániť pred zatopením tak, ako k tomu dochádzalo v minulosti. „V tejto súvislosti je zrejmé, že bolo potrebné upraviť aj náhodne vykopaný terén okolo stavby. Ten v čase realizácií minulých rekonštrukcií nebol predmetom úpravy. Možno aj preto získal náš zimný štadión prezývku, že „zimák v tej jame“. Veríme, že viac ako štvormetrový návoz okolo stavby tento pohľad na zimák zmení,“ konštatuje Rozenberg a ako podotýka, už len samotné vyčistenie okolia od náletov s niekoľkými úpravami terénu zmenil pohľad na vstup do mesta. „A to sme ešte neskončili. Máme ambíciu prekvapiť návštevníkov nielen pohľadom z cesty na stavbu, ale aj vo vnútri. V podstate chceme využiť skúsenosti so stavby športovej haly a futbalového štadióna. Preto vstup na štadióne bude vo výške viac ako štyri metre nad ľadovou plochou. Okrem hlavnej tribúny, ktorá bude vyvýšená, budú návštevníci vchádzať k svojim miestam na sedenie a státie smerom dole k ľadovej ploche. Tie najlepšie miesta budú asi v prvej rade tesne pri mantineloch,“ dodáva Igor Rozenberg.

V súčasnosti prebieha na zimnom štadióne vybudovanie prízemného podlažia, kde nebude mať prístup verejnosť. Ide o šatne a základné zázemie pre hokej. V starej tribúne sa realizuje voda, kanalizácia a elektroinštalácia. V prístavbách sa robí hrubá stavba. Zaujímavosťou bude, že steny prístavieb prízemného podlažia budú železobetónové, s povrchovou úpravou priemyselného dizajnu. Steny existujúcej tribúny budú sadrokartónové, položené priamo na murivo a stropy z kazetového stropu. „Na ľadovej ploche sme zdemontovali staré mantinely, ktoré v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) vymeníme za úplne nové. Ich cena presahuje 70-tisíc eur, pričom SZĽH nám poskytuje dotáciu vo výške 46-tisíc eur. V tomto čase pripravujeme na podpis zmluvu, ktorá bude v krátkom čase zverejnená,“ informuje primátor Peter Antal. Ako dodáva, nad ľadovou plochou sa momentálne pripravuje miesto a robia sa statické výpočty pre „kocku“. „Tak ako sme pred časom avizovali, ak všetko dopadne podľa nášho očakávania, odkúpime kocku zo Zvolena, ktorá bude dotvárať vzhľad interiéru štadióna,“ prezrádza primátor.

V súčasnosti je už ľadová plocha pripravená na napojenie chladenia. Hotové sú rozvody pripojenia na ľadovú plochu, základy pod kompresory a montuje sa nová technológia chladenia s nižším množstvom čpavku. Hotová je aj strecha. „V najbližšom čase nás čaká demontáž fasády, ktorá bude vo farbe ostatných športovísk, a teda šedá. Zdemontované panely využijeme ďalej na stavbe. Napríklad časť z nich využijeme na obklad a zateplenie žľabov na streche,“ hovorí o ďalšom využití demontovaného materiálu Antal. Ako ďalej konkretizuje, po dokončení stien prízemia sa začnú práce na podlahe 2. nadzemného podlažia a pokračovať sa bude v montáži oceľovej konštrukcie stupňov okolo celej ľadovej plochy.

Asi najviac nezodpovedanou otázkou je termín, od kedy bude zimný štadión sprístupnený verejnosti. „Desať rokov sme čakali na čas, kedy spustíme rekonštrukciu. Keď sa tak stalo, je samozrejmé, že ide o legitímnu otázku, na ktorú sa však nedá jednoznačne odpovedať. Máme ambíciu do konca roka ukončiť práce, ktoré neustále meníme podľa miestnych podmienok. Podobne ako pri futbalovom štadióne, nechceme rýchlosť povýšiť nad kvalitu. Chceme vybudovať športový areál, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Vychádzame z množstva problémov, ktoré stavba mala už v minulosti. Dokonca tieto problémy boli už v čase, kedy sa začalo uvažovať o stavbe vôbec. Niekde po roku 1970 sa diskutovalo o vhodnosti lokality, ktorá pre stavbu nebola ideálna. Po opatreniach, ktoré sa nám podarilo zrealizovať, veríme, že tento pohľad vyjasníme a dokážeme, že to bol krok správnym smerom,“ uzatvára primátor Peter Antal, ktorý predpokladá, že po vybavení všetkých potrebných povolení sprístupní mesto zimný štadión na začiatku budúceho kalendárneho roka.

Žiarske deti budú učiť korčuľovať tréneri SZĽH

Pred časom primátor Antal dohodol so SZĽH zaujímavý projekt. Na zimnom štadióne sa budú, za asistencie trénerov SZĽH, učiť žiarske deti z materských a základných škôl korčuľovať. Predkladali sa rozmery pre detské mantinely a bránky a pripravené sú aj detské hokejové sady. Ako potvrdil SZĽH, zimný štadión v Žiari nad Hronom bol zaradený do kategórie A, čomu bude prináležať aj príslušná podpora. „Zimné štadióny kategórie A sú štadióny buď v havarijnom stave, alebo štadióny, ktoré si vyžadujú dostavbu, alebo štadióny s vysokou spoluúčasťou samosprávy na rekonštrukcii. Zimný štadión bol zaradený do tejto kategórie a dostal preto finančnú pomoc od SZĽH, ktorú v najbližšej dobe začne čerpať,“ informuje Peter Jánošík zo SZĽH a dodáva: „Potvrdzujem tiež informáciu, že zväz má dohodu so Žiarom nad Hronom, že na zimnom štadióne bude prebiehať projekt Školský korčuliarsky program. Ten začne fungovať, keď na zimnom štadióne bude hotový ľad. Školský korčuliarsky program je projekt, v ktorom školení tréneri učia deti zo základných škôl korčuľovať na ľade bez toho, aby rodičia mali nejaké náklady.

 


Novinky

21.01.2019 09:11:43 Naše mesto

Zima ešte rozhodne nepovedala posledné slovo

Meteorologická zima 2018/2019 (1. december až 14. január) sa dostala do svojej druhej polovice. Jej prvá časť bola na zrážky ...

17.01.2019 10:43:26 Naše mesto

Bonusová súťaž pre tých, ktorí hlasujú za Žihadielko od prvého dňa

Pre tých z vás, ktorí v súťaži o detské ihrisko Žihadielko hlasujete od prvého dňa, máme bonusovú súťaž. Hlasovanie začalo v pondelok 14. januára. ...

10.01.2019 12:08:55 Naše mesto

Boj o ihrisko Žihadielko začína od 14. januára

Aj tohto roku sa naše mesto zapojilo do boja o detské ihrisko Žihadielko v hodnote 87 000 eur. Hlasovanie štartuje ...

10.01.2019 10:33:34 Šport

Basketbal: Proti súperom z východu boli Žiarčania lepším tímom

MŠK BK Žiar nad Hronom - BK Slovenský Orol Levoča 134:36 (30:9, 28:10, 41:9, 35:8) Body: Kucej 29, Greguš 15, ...

08.01.2019 11:49:34 Naše mesto

Novoročný príhovor primátora mesta Petra Antala

Vážení spoluobčania, milí Žiarčania, na úvod mi dovoľte popriať vám všetkým do nového roka, veľa zdravia, radosti, pokoja, spokojnosti a mnoho ...

07.01.2019 09:39:38 Naše mesto

Dokedy potrvá toto pravé zimné počasie?

Vianoce a záver roka 2018 sa v našom regióne vyznačoval teplým počasím. Vianočné oteplenie je fenomén, ktorý prichádza rok čo rok práve ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby prezidenta Slovenskej republiky
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky