Dnes je 21.11.2018, meniny má Elvíra.   

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Zverejnené: 26.06.2017 10:53:38 |   | vytlačiť
obr: Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

V nedeľu 25. júna skončil spoločný šampionát v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom pretekmi mužov U23 a ELITE. Trať dlhú 193,2 kilometra absolvovalo 172 pretekárov. Nechýbali medzi nimi ani pretekári WorldTour ako Peter Sagan, Juraj Sagan, Erik Baška, Michael Kolář, Jan Bárta, Roman Kreuziger, Petr Vakoč či Zdeněk Štybar.

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Slovenský titul obhajoval Juraj Sagan (BORA-hansgrohe) a český titul Roman Kreutziger (Orica-Scott). Jedným z favoritov českého majstráku kategórie U23 bol Adam Ťoupalík (Beobank Corendon). V pelotóne nechýbal ani Marek Čanecký (Amplatz – BMC), majster Slovenska v časovke. Na štart sa postavili aj odchovanci žiarskej cyklistiky a zverenci trénera Františka Sitoru, ktorí dnes pretekajú v kategórii U23 za Duklu Banská Bystrica – Juraj Bellan, Adrián Foltán a Kristián Zimány. Cyklisti jazdili na trati, ktorá sa im osvedčila z mládežníckych podujatí: Žiar nad Hronom – Lovčica-Trubín – Janova Lehota – Kosorín – Slaská – Lutila a opäť Žiar. U mužov je 193 kilometrov štandardných, celkovo ich diváci videli krúžiť sedemkrát.

Hneď od štartu sa išlo veľmi rýchlo. O majstrovské dresy súťažili viacerí profesionáli s amatérmi. Diváci v Žiari mali jedinečnú šancu vidieť súťažiť doma Petra Sagana a k tomu ešte aj v drese svetového šampióna. Jeho brat mal ambície debutovať na Tour de France v špeciálnom drese, preto útočil na slovenský titul. Početnú prevahu cyklistov mala Dukla Banská Bystrica. Reálnu šancu získať medailu však mal iba Patrik Tybor. Prioritou pre tento tím preto bolo získať aspoň všetky kovy v U23. Očakávalo sa najmä zlato od Juraja Bellana. Na medaile si však zuby brúsili aj pretekári Firefly a CyS Akadémie Petra Sagana. Českej republike chýbalo na majstrovstvách viacero známych mien. Neštartoval Leopold König, Ondřej Cink a Jan Hirt. Naopak, okrem už spomenutých Čechov, prišli cyklisti Sisr, Schlegel, Turek a supersilný tím Elkov – Author.

Slovenský titul obhájil Juraj Sagan, českým majstrom sa stal Zdeněk Štybar

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Celkovým víťazom nedeľných pretekov v cestnom šampionáte a českým majstrom sa stal Zdeněk Štybar, ktorý už na začiatku potvrdil, že patrí k najsilnejším mužom v pelotóne. Svoje prvé zlato získal v roku 2014, vlani v Kyjove získal striebro. „Bol som prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali. Myslím si, že sme si skvele zasúťažili, samozrejme, fanúšikovia nás podporovali, takže to boli skvelé preteky. Ja osobne som si to veľmi užil. Ale takýto priebeh som určite nečakal,“ povedal Zdeněk Štybar na margo toho, že vedúca skupina mala obrovskú silu a bolo tak ťažké dostihnúť ju pri aktivite, ktorú vyvíjala a dodal: „Základná skupina bola určite veľmi silná, a to bol vlastne dôvod, že sme tak zostali až do cieľa.

Spokojný bol aj Josef Černý, ktorý k bronzu z časovky pridal striebro z pretekov s hromadným štartom a zo Žiaru si tak odnáša dve medaily. Boj o bronz na českej strane vyhral Petr Vakoč, ktorý prišiel do cieľa ako celkovo štvrtý. Z tretieho miesta bol preto veľmi nadšený.

Ako tretí prišiel do cieľa Juraj Sagan a stal sa slovenským šampiónom. O jeho víťazstve bolo rozhodnuté už veľmi skoro, krátko po začatí pretekov. Bol jediným Slovákom v 13-člennej skupine, ktorá ušla ostatným cyklistom už v prvom kole a dotiahla tak úvodný únik až do cieľa pretekov. „Mal som komfortnú pozíciu. Podaril sa mi únik hneď od prvého kola, o to ľahšie bolo titul získať. sa. Mne sa podarilo zachytiť únik hneď od prvého okruhu, o to bolo ľahšie titul získať. Českí jazdci medzi sebou bojovali, ja som sa vozil, čakal, náskok sa zvyšoval. Chcel som vyhrať celkovo, ale nezachytil som ten rozhodujúci nástup Štybara. Síl som mal dosť, ale neustrážil som si ten správny moment,“ povedal pre RTVS držiteľ zlatej slovenskej medaily. Pre striebro si do cieľa prišiel jeho brat Peter a bronz patrí Erikovi Baškovi, pre ktorého je to prvá medaila z takýchto pretekov. Stupne víťazov tak na slovenskej strane ovládli cyklisti tímu BORA-hansgrohe.

Nepopulárne štvrté miesto zostalo pre Romana Kreuzigera na českej strane a na slovenskej strane pre Mareka Čaneckého.

V kategórii U23 vyhral slovenský titul Juraj Bellan z Dukla Banská Bystrica, druhý skončil Ján Andrej Cully (Dukla Banská Bystrica) a tretí Adam Szász (PROefekt team). V rovnakej kategórii vyhral český titul Roman Lehký (Topforex-Lapierre), ktorý porazil Luďka Lichnovského (SKC Tufo Prostějov) a Adama Ťoupalíka (Beobank Corendon).

Dvojnásobný majster sveta Peter Sagan prilákal do Žiaru a jeho okolia takmer 30-tisíc divákov

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

História spoločných česko-slovenských majstrovstiev sa píše už do roku 2000. Pre víťaza jednotlivých kategórií je vždy pripravený majstrovský dres. V Žiari nad Hronom sa šampionát konal po prvýkrát a môžeme zhodnotiť, že organizácia sa podarila na výbornú. Už od začiatku bol pre divákov najväčším ťahákom fenomenálny Peter Sagan. Do Žiaru kvôli nemu dorazil aj šéf tímu BORA-hansgrohe Ralph Denk a majiteľ spoločnosti BORA. Organizáciu celých pretekov chválili nielen profesionáli z cyklistických tímov, ale aj novinári či odborná verejnosť. Organizátori nechali postaviť tribúnu pre 700 divákov, ktorí boli so šampionátom tiež veľmi spokojní. Perfektne bola zabezpečená aj bezpečnosť popri trati a v dvoch fanzónach, kde nedošlo k žiadnym zraneniam.

Perfektná bola aj spolupráca so všetkými zložkami, či už s políciou alebo záchranármi, o hladký priebeh sa postaralo aj množstvo dobrovoľníkov, ktorí boli na celom okruhu.

Záujem zo strany divákov bol aj o cyklovozík spoločnosti Hansgrohe, na ktorom si mohli vyskúšať jazdu na cyklistickom trenažéri z jednej horskej etapy na Tour de France. Deti sa zase vyšantili na nafukovacích atrakciách, ktoré boli na parkovisku pred Lidlom.

Muži ELITE SK

  1. miesto - Juraj Sagan BORA-hansgrohe - 4:35,11
  2. miesto - Peter Sagan BORA-hansgrohe - 4:45,00
  3. miesto - Erik Baška BORA-hansgrohe - 4:45,00

Muži ELITE CZ

  1. miesto - Zdeněk Štybar Quick-Step Floors - 4:32,19
  2. miesto - Josef Černý Elkov Author 4:32,49
  3. miesto - Petr Vakoč Quick-Step Floors - 4:36,03

Celkové poradie MSR a ČR: 1. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors) 4:32:19 h, 2. Josef Černý ČR/Elkov Author) +30 s, 3. Juraj Sagan (SR/BORA-hansgrohe) +2:52,...16. Peter Sagan +12:41, 17. Erik Baška (obaja SR) obaja BORA-hansgrohe +12:41.

 


Novinky

19.11.2018 09:46:31 Naše mesto

Ocenenie pamätným listom sv. Gorazda získala Dominika Veisová

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ocenil, pri príležitosti 17. novembra ako Medzinárodného dňa študentstva, ako ...

19.11.2018 08:24:27 Naše mesto

Prvý závan zimy

Prvá polovica novembra sa z pohľadu teplôt prejavila mimoriadne teplotne nadpriemerná. Odchýlky od dlhodobého normálu dosiahli väčšinou 5 až 10°C, teda ...

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky