Dnes je 26.06.2019, meniny má Adriána.   

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Zverejnené: 26.06.2017 10:53:38 |   | vytlačiť
obr: Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

V nedeľu 25. júna skončil spoločný šampionát v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom pretekmi mužov U23 a ELITE. Trať dlhú 193,2 kilometra absolvovalo 172 pretekárov. Nechýbali medzi nimi ani pretekári WorldTour ako Peter Sagan, Juraj Sagan, Erik Baška, Michael Kolář, Jan Bárta, Roman Kreuziger, Petr Vakoč či Zdeněk Štybar.

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Slovenský titul obhajoval Juraj Sagan (BORA-hansgrohe) a český titul Roman Kreutziger (Orica-Scott). Jedným z favoritov českého majstráku kategórie U23 bol Adam Ťoupalík (Beobank Corendon). V pelotóne nechýbal ani Marek Čanecký (Amplatz – BMC), majster Slovenska v časovke. Na štart sa postavili aj odchovanci žiarskej cyklistiky a zverenci trénera Františka Sitoru, ktorí dnes pretekajú v kategórii U23 za Duklu Banská Bystrica – Juraj Bellan, Adrián Foltán a Kristián Zimány. Cyklisti jazdili na trati, ktorá sa im osvedčila z mládežníckych podujatí: Žiar nad Hronom – Lovčica-Trubín – Janova Lehota – Kosorín – Slaská – Lutila a opäť Žiar. U mužov je 193 kilometrov štandardných, celkovo ich diváci videli krúžiť sedemkrát.

Hneď od štartu sa išlo veľmi rýchlo. O majstrovské dresy súťažili viacerí profesionáli s amatérmi. Diváci v Žiari mali jedinečnú šancu vidieť súťažiť doma Petra Sagana a k tomu ešte aj v drese svetového šampióna. Jeho brat mal ambície debutovať na Tour de France v špeciálnom drese, preto útočil na slovenský titul. Početnú prevahu cyklistov mala Dukla Banská Bystrica. Reálnu šancu získať medailu však mal iba Patrik Tybor. Prioritou pre tento tím preto bolo získať aspoň všetky kovy v U23. Očakávalo sa najmä zlato od Juraja Bellana. Na medaile si však zuby brúsili aj pretekári Firefly a CyS Akadémie Petra Sagana. Českej republike chýbalo na majstrovstvách viacero známych mien. Neštartoval Leopold König, Ondřej Cink a Jan Hirt. Naopak, okrem už spomenutých Čechov, prišli cyklisti Sisr, Schlegel, Turek a supersilný tím Elkov – Author.

Slovenský titul obhájil Juraj Sagan, českým majstrom sa stal Zdeněk Štybar

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

Celkovým víťazom nedeľných pretekov v cestnom šampionáte a českým majstrom sa stal Zdeněk Štybar, ktorý už na začiatku potvrdil, že patrí k najsilnejším mužom v pelotóne. Svoje prvé zlato získal v roku 2014, vlani v Kyjove získal striebro. „Bol som prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali. Myslím si, že sme si skvele zasúťažili, samozrejme, fanúšikovia nás podporovali, takže to boli skvelé preteky. Ja osobne som si to veľmi užil. Ale takýto priebeh som určite nečakal,“ povedal Zdeněk Štybar na margo toho, že vedúca skupina mala obrovskú silu a bolo tak ťažké dostihnúť ju pri aktivite, ktorú vyvíjala a dodal: „Základná skupina bola určite veľmi silná, a to bol vlastne dôvod, že sme tak zostali až do cieľa.

Spokojný bol aj Josef Černý, ktorý k bronzu z časovky pridal striebro z pretekov s hromadným štartom a zo Žiaru si tak odnáša dve medaily. Boj o bronz na českej strane vyhral Petr Vakoč, ktorý prišiel do cieľa ako celkovo štvrtý. Z tretieho miesta bol preto veľmi nadšený.

Ako tretí prišiel do cieľa Juraj Sagan a stal sa slovenským šampiónom. O jeho víťazstve bolo rozhodnuté už veľmi skoro, krátko po začatí pretekov. Bol jediným Slovákom v 13-člennej skupine, ktorá ušla ostatným cyklistom už v prvom kole a dotiahla tak úvodný únik až do cieľa pretekov. „Mal som komfortnú pozíciu. Podaril sa mi únik hneď od prvého kola, o to ľahšie bolo titul získať. sa. Mne sa podarilo zachytiť únik hneď od prvého okruhu, o to bolo ľahšie titul získať. Českí jazdci medzi sebou bojovali, ja som sa vozil, čakal, náskok sa zvyšoval. Chcel som vyhrať celkovo, ale nezachytil som ten rozhodujúci nástup Štybara. Síl som mal dosť, ale neustrážil som si ten správny moment,“ povedal pre RTVS držiteľ zlatej slovenskej medaily. Pre striebro si do cieľa prišiel jeho brat Peter a bronz patrí Erikovi Baškovi, pre ktorého je to prvá medaila z takýchto pretekov. Stupne víťazov tak na slovenskej strane ovládli cyklisti tímu BORA-hansgrohe.

Nepopulárne štvrté miesto zostalo pre Romana Kreuzigera na českej strane a na slovenskej strane pre Mareka Čaneckého.

V kategórii U23 vyhral slovenský titul Juraj Bellan z Dukla Banská Bystrica, druhý skončil Ján Andrej Cully (Dukla Banská Bystrica) a tretí Adam Szász (PROefekt team). V rovnakej kategórii vyhral český titul Roman Lehký (Topforex-Lapierre), ktorý porazil Luďka Lichnovského (SKC Tufo Prostějov) a Adama Ťoupalíka (Beobank Corendon).

Dvojnásobný majster sveta Peter Sagan prilákal do Žiaru a jeho okolia takmer 30-tisíc divákov

Cyklistickým majstrovstvám dominovali českí pretekári. Medzi Slovákmi dominovali bratia Saganovci

História spoločných česko-slovenských majstrovstiev sa píše už do roku 2000. Pre víťaza jednotlivých kategórií je vždy pripravený majstrovský dres. V Žiari nad Hronom sa šampionát konal po prvýkrát a môžeme zhodnotiť, že organizácia sa podarila na výbornú. Už od začiatku bol pre divákov najväčším ťahákom fenomenálny Peter Sagan. Do Žiaru kvôli nemu dorazil aj šéf tímu BORA-hansgrohe Ralph Denk a majiteľ spoločnosti BORA. Organizáciu celých pretekov chválili nielen profesionáli z cyklistických tímov, ale aj novinári či odborná verejnosť. Organizátori nechali postaviť tribúnu pre 700 divákov, ktorí boli so šampionátom tiež veľmi spokojní. Perfektne bola zabezpečená aj bezpečnosť popri trati a v dvoch fanzónach, kde nedošlo k žiadnym zraneniam.

Perfektná bola aj spolupráca so všetkými zložkami, či už s políciou alebo záchranármi, o hladký priebeh sa postaralo aj množstvo dobrovoľníkov, ktorí boli na celom okruhu.

Záujem zo strany divákov bol aj o cyklovozík spoločnosti Hansgrohe, na ktorom si mohli vyskúšať jazdu na cyklistickom trenažéri z jednej horskej etapy na Tour de France. Deti sa zase vyšantili na nafukovacích atrakciách, ktoré boli na parkovisku pred Lidlom.

Muži ELITE SK

  1. miesto - Juraj Sagan BORA-hansgrohe - 4:35,11
  2. miesto - Peter Sagan BORA-hansgrohe - 4:45,00
  3. miesto - Erik Baška BORA-hansgrohe - 4:45,00

Muži ELITE CZ

  1. miesto - Zdeněk Štybar Quick-Step Floors - 4:32,19
  2. miesto - Josef Černý Elkov Author 4:32,49
  3. miesto - Petr Vakoč Quick-Step Floors - 4:36,03

Celkové poradie MSR a ČR: 1. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors) 4:32:19 h, 2. Josef Černý ČR/Elkov Author) +30 s, 3. Juraj Sagan (SR/BORA-hansgrohe) +2:52,...16. Peter Sagan +12:41, 17. Erik Baška (obaja SR) obaja BORA-hansgrohe +12:41.

 


Novinky

24.06.2019 12:26:47 Naše mesto

Prerušenie prevádzky MŠ a jej elokovaných pracovísk počas školských letných prázdnin

V čase školských letných prázdnin je prevádzka jednotlivých zariadení prerušená minimálne na 4 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia priestorov, dezinfekcie ...

24.06.2019 08:49:34 Naše mesto

Opäť sa vrátia pravé letné horúčavy

Po slnečných a teplých dňoch v prvej polovici júna s teplotami 30 až 33°C, nás v uplynulom týždni čakala mierna zmena. Tropické počasie vrcholilo ...

19.06.2019 09:40:16 Kultúra

V celonárodnej súťaži aj fotografie našich autorov. Podporte ich svojim hlasom

Národná sieť rozvoja vidieka SR vyhlásila už deviaty ročník súťaže o Najkrajšiu fotografiu z územia MAS. Do súťaže sa zapojilo aj naše ...

12.06.2019 11:55:55 Naše mesto

Ako zvládnuť horúčavy bez zdravotných rizík

Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či ...

10.06.2019 13:23:48 Kultúra

Deň detí navštívilo viac ako 3 000 divákov

Ani netradičný termín oslavy Dňa detí neovplyvnil vysokú účasť na podujatí. Do parku prišlo viac ako tritisíc divákov. Organizátori podujatia ...

10.06.2019 09:15:02 Naše mesto

Začali prvé vlny horúčav

Počasie sa po chladnom a daždivom máji dostalo do normálu. Jún už začal pravým letným počasím, teploty nám v priebehu dňa rýchlo ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Vyberte miesto, kde postavíme nové detské ihrisko!
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky