Dnes je 16.10.2018, meniny má Vladimíra.   

Kandráčovci, Kollárovci či Lucie Bílá. Aj to je rok 2018 v žiarskej kultúre

Zverejnené: 31.01.2018 12:22:02 |   | vytlačiť
obr: Kandráčovci, Kollárovci či Lucie Bílá. Aj to je rok 2018 v žiarskej kultúre

Stalo sa už akýmsi pravidlom, že vždy na začiatku nového roka sa s vedením žiarskeho Mestského kultúrneho centra porozprávame o tom, aký bude nadchádzajúci rok v žiarskej kultúre. Aj tento rok sa exkluzívne v našich novinách dozviete, čo Céčko pripravilo pre svojho diváka v roku 2018, a to priamo od jeho riaditeľky, Michaely Pribilincovej.

Rok 2018 otvorilo Céčko veľkolepo – Bálom Žiarčanov. Ako sa vydaril tento ročník?

Záujem o Bál Žiarčanov z roka na rok narastá a vstupenky naň boli tentoraz rekordne predané za 2 týždne. Úlohu moderátora prijal známy herec Juraj “ŠOKO“ Tabaček, do tanca hrala skupina Pollux z Rajca a samozrejmosťou bola tiež bohatá tombola. Aktuálny ročník však z pohľadu organizátora nehodnotíme len pozitívne. Záleží nám na tom, aby sa ľudia skvele zabavili, zatancovali i najedli. Stále je čo vylepšovať. Tento rok si polovica ľudí na bále pochvaľovala živú hudbu a tancovala až do rána, pričom druhá polovica by privítala viac modernej hudby v podobe dídžeja. Tiež musíme v budúcnosti pri výbere dodávateľa stravy viac dbať na ich možnosti obsluhy, hlavne pri vydávaní stravy. Určite si dáme záležať na tom, aby sme pre budúci ročník tieto nedostatky odstránili.

Ďalším veľkým podujatím bude Fašiangová veselica, ktorej bude predchádzať zabíjačka vo Svätokrížskom dome. Na čo sa môžu Žiarčania tešiť v tomto prípade?

Aj Fašiangová veselica s pochovávaním basy je už našim tradičným podujatím, na ktoré sa diváci veľmi tešia. Aj tento ročník sa uskutoční deň pred popolcovou stredou, a teda 12. februára. Prvou časťou Svätokrížskych fašiangov bude zabíjačka vo Svätokrížskom dome, vyrábanie obľúbených huriek a klobás a, samozrejme, predaj spracovaných výrobkov. O dobrú náladu sa postará Mužská spevácka skupina Sekera. Tradičnou súčasťou je tiež Fašiangový sprievod, ktorý spred MsKC vyrazí o 15.00 hodine a zamieri si cez mesto až do Svätokrížskeho domu, pred ktorým sa uskutoční samotné fašiangovanie o 16.00 hodine. Druhá časť fašiangov už bude pokračovať o 18.00 hodine Fašiangovou veselicou spojenou s pochovávaním basy v Hlavnej sále v MsKC.

Do Veľkej noci nastane obdobie, kedy sa končí so zábavou, čo máte počas tohto obdobia pripravené pre diváka?

Pre všetkých zaľúbených pripravujeme Valentínsky koncert na stredu 14. februára o 18.00 hodine v kaviarni U Shakespeara. Predstaví sa skupina Anna Bartova band z Prievidze s programom svetových i slovenských romantických piesní. Vstup je zdarma. Okrem toho sa Žiarčania môžu tešiť aj na skvelé divadelné predstavenia vo februári a marci. Do nášho mesta sa 23. februára vráti Radošinské naivné divadlo, ale do pozornosti chceme určite dať aj predstavenie Studia Dva: Zdravý, nemocný s hereckou hviezdou Karlom Rodenom 29. marca.

Lahôdkou pre náročného diváka bývajú divadelné predstavenia nielen slovenských hercov, ale aj českých. Na koho sa môžu Žiarčania tešiť tento rok?

Okrem spomínaných „Radošincov“ či Karla Rodena sme nesmierne radi, že sa nám podarilo získať ďalšiu výnimočnú hereckú osobnosť Jaroslava Dušeka so svojím predstavením Štyri dohody, na ktoré predávame už posledné lístky. Okrem toho uvedieme 14. apríla muzikál Cigánskych diablov Prekliatie, ale i známu talkshow obľúbeného herca Petra Marcina a jeho hostí Neskoro večer  22.mája.

Špeciálnou kapitolou sú koncerty. Pripravuje Céčko niečo zaujímavé aj tento rok?

Už 8. februára sa v našom MsKC predstaví obľúbený rapper Separ so svojou šou, 11. mája k nám zavíta česká spevácka diva Lucie Bílá s Petrom Maláskom, 10. júna sa k nám vrátia obľúbení Kandráčovci, pripravujeme tiež koncerty hudobných osobností ako sú Moyzesovo kvarteto, Petra Lipu či Katarziu a v závere roka nebudú chýbať vianočné koncerty, ako napr. 3. decembra Vianoce s Kollárovcami.

Nezabúdate ani na detského diváka, kedy sú nároční aj samotní rodičia. Aký je výber pre nich?

Momentálne pre nich vyberáme tie najkrajšie divadelné rozprávočky, ktoré budeme každý mesiac uvádzať v našej divadelnej sále. 5. júna zavíta do nášho mesta v súčasnosti najobľúbenejší detský program Mira Jaroša Pesničky pre (ne)poslušné deti. Chýbať nebude ani Žiarsky Deň detí 2. júna či Mikulášske slávnosti 5. decembra.

Najväčším podujatím bude opäť City fest. Ako ste pripravení na podujatie, pretože určite je ťažké toľko rokov po sebe zaujať diváka vždy niečím novým, zaujímavým, a to nielen sprievodnými podujatiami, ale aj samotným výberom interpretov. Mení sa niečo oproti predchádzajúcim ročníkom?

Na City feste sa priebežne pracuje celý rok. Snažíme sa s predstihom uloviť tých najobľúbenejších umelcov a skupiny. Meno prvého hosťa sme avizovali už takmer okamžite a bude ním skupina Horkýže Slíže, ďalšou hviezdou bude česká metalové legenda Turbo, ktorá sa predstaví po polnoci, na záver programu. Ďalšie mená zverejníme už čoskoro. Chceme, aby bol tento ročník City festu veľmi pestrý a aby sa striedali žánre. Chceme viacej „mladej muziky“, ale ponúkneme aj osvedčené komerčné kapely.

Čo domáca scéna? Chystá Céčko niečo pre domácich umelcov, kde sa budú môcť prezentovať?

Príležitosť domácim umelcom, či už sú to divadlá, alebo hudobné skupiny dávame takmer pri každej našej akcii. Budeme ich uvádzať v rámci malej scény v kaviarni U Shakespeara, v programe Impro šou, ale i v rámci City festu, letných akcií či Žiarskeho jarmoku.

 

 


Novinky

12.10.2018 11:58:45 Naše mesto

Z októbrového zasadnutia mestského zastupiteľstva

Vo štvrtok 11. októbra sa konalo piate riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom. Bolo to zároveň posledné zasadnutie pred ...

09.10.2018 11:54:37 Naše mesto

Zneužívanie dôvery seniorov – podvodníci opäť úradovali

Polícia v Banskobystrickom kraji opäť zaznamenala prípady, kedy sa neznámi páchatelia pokúsili o podvod na senioroch. Krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková varuje. ...

08.10.2018 09:02:54 Naše mesto

Začína babie leto?

V uplynulom týždni, do štvrtka, prevažovalo západné prúdenie prechodom frontálnych systémov so striedajúcou sa tlakovou výšou. Vďaka tomu sme tu ...

04.10.2018 11:50:55 Naše mesto

Na problémovej križovatke osadia semafory

Križovatka ulíc Krížna a A. Dubčeka je dlhodobo motoristickou verejnosťou vnímaná ako problémová. Riadená je iba zvislým a vodorovným dopravným značením, čo ...

03.10.2018 12:59:38 Šport

Žiarsky Karate klub najúspešnejším klubom Slovenského pohára

Koniec septembra karatisti z MŠK Žiar nad Hronom strávili opäť na súťažných žinenkách. A darilo sa im. V sobotu 22. septembra hostili Košice ...

03.10.2018 12:26:09 Naše mesto

Polícia zadržala podozrivých v prípade vraždy Rakovského

Polícia dnes informovala, že protizločinecká jednotka zadržala dve osoby podozrivé z úkladnej vraždy poslanca MsZ Mareka Rakovského. V roku 2013 vybuchlo ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky