Dnes je 26.02.2020, meniny má Viktor.   

Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste

Zverejnené: 20.01.2020 10:00:36 |   | vytlačiť
obr: Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste

Aktuálne informácie o dianí v našom mesta získa každý Žiarčan, ktorý si do svojho mobilu stiahne aplikáciu Správy o meste (SOM). Aplikácia združuje všetky doterajšie komunikačné prostriedky, ktoré mesto používa v komunikácii s občanmi. Na jednom mieste tak nájdete webovú stránku, sociálne siete, noviny či SMS správy.

Mesto Žiar nad Hronom spustilo, v spolupráci so spoločnosťou PERRY SOFT, mobilnú aplikáciu SOM, vďaka ktorej sa zo svojho mobilu dozviete aktuálne informácie o meste, nájdete tu cestovný poriadok, ale aj pripravované kultúrne či športové podujatia a burzu. Viac o tejto aplikácii nám v rozhovore prezradil Jakub Janega zo spoločnosti PERRY SOFT. 

Ako vznikol nápad vytvoriť mobilnú aplikáciu pre mestá a obce? 

Nápad vznikol popri štúdiu na vysokej škole v Dánsku a aplikáciu sme vyvíjali 2 roky. V Dánsku som si uvedomil, ako ľahšie sa ľuďom žije v menšich mestách a obciach, pokiaľ majú správne komunikačné kanály, sú informovaní a vedia o všetkom dôležitom, čo sa v meste deje. Hoci som odišiel študovať do zahraničia, vždy som vedel, že sa raz na Slovensko vrátim. Vývoj aplikácie bol tým správnym dôvodom. 

Je vývoj mobilnej aplikácie náročný? 

Najdôležitejšie na vývoji funkčnej mobilnej aplikácie je jej testovanie. Počas dvoch rokov sme aplikáciu testovali s primátormi a starostami slovenských miest. Taktiež sme diskutovali s občanmi, aby sme vedeli, aké vlastnosti by mala aplikácia mať, aby bola užitočná. Nakoniec sme vyvinuli systém, ktorý je jednoduchý, prehľadný a uľahčí život obyvateľom miest a obcí. 

Akú úlohu bude mať mobilná aplikácia v našom meste?

V minulosti informoval o všetkých udalostiach, úspechoch, ale aj poruchách mestský rozhlas. Dnes dokáže túto úlohu nahradiť mobilný telefón. Aplikácia posiela tie najaktuálnejšie správy na telefóny občanov v reálnom čase.

Aké ďalšie výhody prináša?

Ľudia majú v aplikácii možnosť darovať alebo predávať veci, ktoré nepotrebujú. Taktiež tam nájdu online noviny a všetky dôležité telefónne čísla. V podstate je aplikácia vyvinutá tak, aby občania mali celú komunikačnú líniu v jednom zariadení - web, sociálne siete, online noviny, notifikácie, nahlasovanie problémov, susedskú burzu, ale aj odchody a príchody autobusov. Aplikácia je komplexná a veríme, že uľahčí život ľudom, ktorí ju budú využívať.

Popíšte nám viac, ako funguje susedská burza? 

Je to lokálna inzercia, do ktorej má prístup každý obyvateľ Žiaru nad Hronom, ktorý využíva aplikáciu. Ľudia tak dokážu jednoducho predať alebo darovať veci svojim susedom a priateľom.

Povedzte nám, za aký čas si užívateľ dokáže zistiť odchod najbližšieho autobusu, napríklad do Trnavy?

Približne 20 sekúnd. Služba verejná doprava prináša v reálnom čase informácie o najbližších odchodoch a príchodoch autobusov. 

Ako môžu obyvatelia túto aplikáciu získať? 

Aplikácia je k dispozícii pre všetky mobilné telefóny s operačným systémom Android a taktiež pre zariadenia Apple. Aplikáciu stačí len vyhľadať v Google Play a Apple Store pod názvom “Žiar nad Hronom” a pohodlne si ju stiahnuť do vášho mobilného zariadenia.

Čakajú nás do budúcna ďalšie vylepšenia a výhody pre používateľov aplikácie SOM? 

Každé vylepšenie potrebuje svoj čas a určitú testovaciu fázu, aby bolo prínosné. Už dnes pracujeme na riešení, ktoré máme v pláne implementovať v najbližšom roku. Menšie zlepšenia a drobné “kozmetické úpravy” prinášame pravidelne, na mesačnej báze. Aj preto je dôležité, aby si užívatelia aplikáciu vo svojich mobilných telefónoch pravidelne aktualizovali. 

Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne

 


Novinky

26.02.2020 12:52:28 Naše mesto

Potrebujem sa postarať o svojho príbuzného. Kto mi pomôže? Janka spolu s mamou si vybrali domácu opatrovateľskú službu 

Príbeh Janky a jej mamy, po podaní žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na mestskom úrade v mieste trvalého ...

21.02.2020 10:24:12 Naše mesto

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Dnes sa uskutoční pietna spomienka na zosnulého Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Prísť zapáliť sviečku a uctiť si pamiatku dvoch ...

19.02.2020 14:27:29 Naše mesto

Svetový deň vody – 22. marec

Svetový deň vody (World Water Day) si svet pripomína každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát ...

17.02.2020 09:41:32 Naše mesto

Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak ...

13.02.2020 10:16:40 Naše mesto

Vrak bol zo Šibeničného vrchu odtiahnutý

Viacerí Žiarčania si pri prechádzke či športovaní na Šibeničnom vrchu všimli odparkované staré vozidlo s rozbitými oknami. Zaujímalo nás, aký ...

13.02.2020 10:13:38 Naše mesto

Autobusové zastávky v našom meste sú bezpečné 

Na podnet primátora mesta bola vykonaná kontrola všetkých autobusových zastávok v našom meste. Tie sú bezpečné a nehrozí ich vyvrátenie. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne