Na Majstrovstvách Európy reprezentovali Slovensko aj odchovanci žiarskeho basketbalu

25.08.2023 09:56:53
Na Majstrovstvách Európy reprezentovali Slovensko aj odchovanci žiarskeho basketbalu

Chlapčenské výbery Slovenska majú za sebou vystúpenia na B-kategórii Majstrovstiev Európy. Najlepšie v tomto smere dopadla najmladšia kategória U16, ktorá v rumunskom Pitešti obsadila 7. priečku. Spolu s reprezentačným tímom nás v Rumunsku reprezentovali aj odchovanci žiarskeho basketbalu, Filip Horváth a Matej Valent. 

Basketbalisti Slovenska do 16 rokov zvíťazili vo svojom záverečnom zápase na B-kategórii Majstrovstiev Európy, keď vo federálnom derby zdolali rovesníkov z Česka a na turnaji skončili na 7. mieste. Zverenci trénera Jozefa Ištoka herne a výsledkovo nesklamali, v Rumunsku uhrali pozitívnu bilanciu štyroch výhier a troch prehier. „Do Pitešti sme cestovali s trochu malou dušičkou, čo sa týka nasadenia v skupine, aj keď, samozrejme, prioritným cieľom je selekcia talentov v tomto ročníku. Výber chlapcov sa nám podaril urobiť podľa najlepšieho vedomia a svedomia, takže sme mali k dispozícii 12 najlepších hráčov, ktorí tu mohli byť, tak tu aj boli. Potvrdili nám to aj priamo na ihrisku. K ním by som pridal 4 - 5 chlapcov, u ktorých nám bolo ľúto, že sa nemohli zúčastniť, ale pre budúcnosť basketbalu môžeme s nimi počítať. Z tohto hľadiska turnaj splnil očakávania, s ktorými sme do neho išli,“ uviedol tréner Jozef Ištok.

Veľmi dôležitý bol v tomto smere víťazný vstup do turnaja, keď Slováci zdolali Portugalsko 79:74: S odstupom času sa tréner slovenského tímu vyjadril aj k zápasu s Bulharskom, ktorý bol výborne rozohraný a napokon priniesol nešťastnú prehru: „Podobne to bolo aj v zápase s Bulharskom, kde nám však, žiaľ, v poslednej štvrtine skolabovali priamo na lavičke dvaja kľúčoví hráči, a to stretnutie bolo pre nás dosť nešťastné. Najlepšou odpoveďou bol zápas so Švédskom, v ktorom sme vysoko zvíťazili, aj keď patrili tiež medzi veľkých favoritov turnaja.

Na Majstrovstvá Európy reprezentovali Slovensko aj odchovanci žiarskeho basketbalu

Dve z troch prehier v Rumunsku prišli proti neskorším finalistom a postupujúcim medzi európsku elitu. Slováci napokon tiež uzatvorili zápasovú časť úspešne, keď vo federálnom derby zdolali Česko a umiestnili sa tak na konečnom siedmom mieste. „Pred začiatkom turnaja by sme z pohľadu výsledku siedme miesto určite brali všetkými desiatimi. S odstupom času, teraz po turnaji, keď naši hráči ukázali obrovský progres a sebavedomie s každým jedným zápasom, tak si myslím, že družstvo môže v budúcnosti ukázať väčší potenciál. Či to tak bude, to nám napovie o dva roky kategória U18, ktorej táto partia bude súčasťou,“ uviedol Ištok a zhodnotil, v čom videl silné a slabšie stránky v porovnaní s družstvami na tomto turnaji: „Na každý jeden zápas sme mali výborne prepracovaný skauting, venovali sme takmer 5 hodín prípravy identifikovaním herného systému. Tu by som bol trochu kritickejší voči práci, ktorú robíme na Slovensku. Donekonečna maskovať herným systémom individuálne nedostatky našich hráčov sa nedá. Ak chceme konkurovať vyspelým krajinám v Európe, tak musíme začať metodicky pracovať v kluboch a nastaviť jednotnú koncepciu. Najväčší a obrovský rozdiel bol v herných činnostiach jednotlivca. V tejto kategórii sa to dá ešte zamaskovať, ale vyššie už určite nie. Toto je jediná cesta. Druhá vec je atletická a kondičná vybavenosť hráčov. Kto videl zápasy a rozumie sa tomu, tak presne vie, kde nás tlačí topánka.

Výsledky zápasov 

  • Portugalsko – Slovensko 74:79 (10:21, 22:21, 21:16, 21:21)
  • Slovensko – Bulharsko 78:89 (19:9, 35:25, 18:24, 6:31)
  • Švédsko – Slovensko 59:95 (22:36, 12:25, 15:22, 10:12)
  • Slovensko – Holandsko 69:48 (15:7, 15:17, 17:11, 22:13)
  • Chorvátsko – Slovensko 85:35 (30:6, 23:6, 10:10, 12:13)
  • Estónsko – Slovensko 71:66 (19:16, 27:24, 8:18, 17:8)
  • Česko – Slovensko 53:65 (13:20, 12:14, 14:15, 14:16)

Na Majstrovstvá Európy reprezentovali Slovensko aj odchovanci žiarskeho basketbalu

V prvotnom výbere reprezentácie boli piati basketbalisti Žiaru

Ako nám ozrejmil športový riaditeľ Basketbalového klubu MŠK Žiar nad Hronom, Ján Valent, výber hráčov do reprezentácie sa nerobil iba tento rok, ale prebiehal počas dvoch rokov. „V rámci celého Slovenska bolo najskôr vybraných približne 70 chlapcov. V tomto prvotnom výbere sa za Žiar zúčastnilo päť hráčov, a to Filip Horváth, Matej Valent, Bruno Juhás, Jakub Barcík a Ján Kováč. Následne prebiehali ďalšie a ďalšie výbery, kde sa do užšej nominácie počas tohto leta, medzi 27 hráčov, dostali štyria Žiarčania, a to Filip Horváth, Matej Valent, Bruno Juhás a Jakub Barcík. Až do záverečnej 12-člennej zostavy boli nakoniec vybraní Matej Valent a Filip Horváth,“ spresňuje postup výberu Ján Valent. 

O nominácii hráčov rozhodla ich forma a posledné výsledky. Aj napriek tomu, že v žiarskom klube neboli až také dobré, Matej Valent sa dokázal presadiť v silnej konkurencii a dostal sa až na Majstrovstvá Európy. Filip Horváth v polovici sezóny prestúpil do českých Pardubíc a do reprezentácie bol nominovaný ako hráč Pardubíc. „Pri oboch hráčoch však môžeme povedať, že sú odchovancami žiarskeho basketbalu. Pritom u Filipa išlo už o druhé účinkovanie na Majstrovstvách Európy U16. Do najužšej nominácie sa svojimi výkonmi na palubovkách prebojoval už ako 15-ročný minulý rok. Tento rok patril k najskúsenejším a najvyťaženejším hráčom, aj keď v polovici sezóny mal zdravotné problémy. Ako hráč, a zároveň kapitán si zastal svoje miesto veľmi dobre,“ informuje ďalej športový riaditeľ žiarskeho klubu a ako podotýka: „Filip nastupoval v každom zápase v základnej zostave, kde patril medzi lídrov slovenského výberu. Jeho úsilie ako aj slušné štatistiky v bodoch, doskokoch, asistenciách a celkovej efektivite počas turnaja ocenil aj organizátor Majstrovstiev Európy a nominoval ho do diváckeho hlasovania o najužitočnejšieho hráča turnaja, v ktorom nakoniec skončil tretí.

Na Majstrovstvá Európy reprezentovali Slovensko aj odchovanci žiarskeho basketbalu

Matej Valent síce nebol v základnej zostave, ale do zápasov nastupoval v ďalších fázach. Svojou bojovnosťou a „čiernou robotou“ preukázal, že bol najlepším obrancom nášho tímu. Vždy, keď nastúpil na ihrisko, priniesol veľkú energiu a silu. „Bodovo sa mu nedarilo až tak, ako by si želal a bolo na ňom vidno, že na takomto veľkom turnaji hrá po prvýkrát. Nervozita mu niekedy zbytočne zväzovala ruky, bodovo sa preto až tak nepresadil. Ale práve v štvrťfinálovom zápase s Chorvátskom bol najbojovnejším hráčom za Slovensko Matej Valent, ktorý sa snažil ťahať celý tím. Bohužiaľ, jeho bojovnosť nestačila na to, aby strhol všetkých ostatných,“ zamýšľa sa Ján Valent. Ako dodáva, v neskoršej fáze sa práve zápas s Bulharskom ukázal ako veľmi dôležitý. Keby zápas Slováci vyhral, určite by v konečnom hodnotení skončili niekde medzi 1. až 4. miestom. „Hrali by sme zápas s Českom, ktoré sme nakoniec v boji o 7. miesto aj porazili. Je to veľká škoda tak pre chlapcov, ako aj pre slovenský basketbal. Pretože konečne sa po rokoch našla generácia, ktorá mala šancu postúpiť do A kategórie. Nakoniec jedna pokazená štvrtina s Bulharskom rozhodla o celkovom siedmom umiestnení,“ vysvetľuje Ján Valent. Ako však ďalej podotýka: „Keby nám niekto pred turnajom povedal, že naši chlapci postúpia bez problémov zo skupiny a skončíme na konečnom siedmom mieste, cítili by sme sa ako majstri Európy a hovorili by sme o úžasnom výsledku. Chlapci, ktorí išli na svoj prvý šampionát, videli, že konfrontácia s európskym basketbalom nebola taká ako po minulé ročníky. Naozaj sme dokázali vybojovať úžasný výsledok, a to aj napriek najslabším podmienkam, ktoré z hľadiska európskych štátov máme. Určite je to aj vďaka rodičom, ktorí sú zapálení pre basketbal a ich deti sa tak posúvajú ďalej.

lt, basketliga.sk

 

Ďalšie články - Šport

Úspešný záver karate sezóny ukončil Memoriál osobností žiarskeho karate
27.06.2024 13:14:21

Úspešný záver karate sezóny ukončil Memoriál osobností žiarskeho karate

Máme za sebou viac ako úspešný víkend, ktorý bol pre mnohých z nás oveľa dlhší a úspešnejší, ako sme si na jeho začiatku dovolili dúfať. Karate víkend začal domácou súťažou pre najmladšie ročníky a skončil spoločným nedeľným gulášom, ktorým sme uzavreli..

VIII. ročník NEMAK Žiarska basketbalová mikroliga 
26.06.2024 08:03:05

VIII. ročník NEMAK Žiarska basketbalová mikroliga 

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom spolu s hlavným sponzorom spoločnosťou NEMAK Slovakia a v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom aj tento rok zorganizoval už VIII. ročník Žiarskej basketbalovej mikroligy (ŽBM). Tento ročník bol určený pre chlapcov a di

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove
11.06.2024 10:27:11

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove

Linda Majerčíková sa so stolnotenisovou reprezentáciou SR v dňoch od 27. mája do 29. mája 2024 zúčastnila ďalšieho zo série turnajov Svetového poháre mládeže. Tentokrát mali mládežníci zraz v Havířove a Linda súťažila v kategórii U19 spolu s 3 ďalšími...

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 
11.06.2024 10:19:53

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 

Majstrovstvá Slovenska v plesových choreografiách, exhibíciách a showdance sa konali 11. mája. Hlavná sála MsKC opäť žila tancom. Na súťaž nastúpilo 37 choreografií. Tituly Majstrov Slovenska si odniesli: Dospelí ŠTT – OTTOVI DO NEBA, TC METEOR Košice...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png