Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 27.09.2023, meniny má Cyprián.   

Od 1. januára jazdíme po novom. Zoznámte sa s novinkami už dnes a pýtajte sa

Zverejnené: 25.08.2023 12:29:49 |   | vytlačiť
obr: Od 1. januára jazdíme po novom. Zoznámte sa s novinkami už dnes a pýtajte sa

Organizátor IDS BBSK spustil ešte pred koncom prázdnin úvodnú verziu webu Integrovaného dopravného systému. Tá na stránke www.idsbbsk.sk prinesie na jednom mieste a prehľadne všetky zlepšenia a novinky, ktoré cestujúcich čakajú od 1. januára budúceho roku v prímestskej autobusovej doprave. Kraj vyzval ľudí, aby sa s nimi oboznámili už dnes a v prípade nejasností využili celú jeseň na zodpovedanie svojich otázok.

Od 1. januára 2024 vstúpia do platnosti nové zmluvy s dopravcami, ktorí budú v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu. Zmluvy sú výsledkom veľkého medzinárodného tendra, do ktorého sa prihlásilo deväť uchádzačov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Najnižšiu cenu ponúkli SAD Zvolen a SA Lučenec, ktorí tak získali desaťročný kontrakt.

Nové zmluvy posilnia postavenie kraja a verejný záujem, na ich základe majú víťazní dopravcovia povinnosť akceptovať prechod do integrovaného dopravného systému v tarifnej, prepravnej i technologickej oblasti či poskytovať kraju presné a overiteľné údaje o počte prepravených cestujúcich i najazdených kilometrov.

Po úspešnom verejnom obstarávaní sa dnes dostávame do ďalšej fázy – organizátor IDS BBSK spúšťa úvodnú verziu webu Integrovaného dopravného systému. Budeme radi, ak si na web už dnes klikne čo najviac ľudí. V prípade, že bude mať občan otázku, môže ju poslať cez formulár priamo na stránke alebo na kontakt@idsbbsk.sk. Spustenie webu www.idsbbsk.sk je prvým krokom a ja verím, že sa do jeho finalizovania zapojí verejnosť v čo najväčšom počte. Verejná doprava má totiž slúžiť všetkým a reflektovať práve potreby cestujúcich,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Platba kartou aj „mesačník“

Hoci sa všetky zmeny udejú až k 1. januáru budúceho roku, cestujúci budú mať takto celú jeseň čas pripraviť sa najmä na zmeny súvisiace s kúpou lístkov a oboznámiť sa s novými funkciami celého systému. 

Všetky zmeny sú k lepšiemu, jednoduchšiemu a pohodlnejšiemu cestovaniu. Vyzdvihnúť treba aj novú možnosť platby za cestovný lístok v prímestských spojoch – priamo v autobuse sa bude dať v celom kraji zaplatiť platobnou kartou, pričom takto zakúpený cestovný lístok bude rovnako cenovo zvýhodnený ako ten, ktorý si ľudia doposiaľ kupovali prostredníctvom dopravnej karty vydanej dopravcom.

Rovnako od januára bude platiť novinka pre žiakov, študentov a pracujúcich, ktorí denne dochádzajú do školy či zamestnania prímestskou dopravou. 

Pripravili sme pre nich zvýhodnené mesačné, štvrťročné a ročné cestovné lístky, vďaka ktorým budú nielen cestovať lacnejšie, ale zrýchli sa aj spôsob ich odbavenia priamo v autobuse. Nebudú totiž musieť čakať na tlač lístka, ale sa iba svojou kartou jednoducho „pípnu“ a systém ich zaregistruje,“ povedal Ondrej Lunter.

Informácie budú pribúdať

Nová webová stránka, ktorú IDS BBSK pre cestujúcu verejnosť pripravil, je prehľadne rozdelená do jednotlivých sekcií. Zatiaľ nie sú spustené a naplnené všetky, niektoré informácie a nové funkcionality budú ešte postupne pribúdať. 

V časti Informácie pre cestujúcich nájdete medzi Informačnými materiálmi prehľadne spracované najčastejšie spôsoby cestovania, vrátane odporúčaného druhu cestovného lístka a informácie, kde si ho môžete zakúpiť. Napríklad, ak denne dochádzate, odporúčame predplatný cestovný lístok, ktorý sa bude dať najjednoduchšie kúpiť v e-shope, ktorého spustenie sa plánuje na november. Pripravuje sa tiež mobilná aplikácia, ktorá by mala byť spustená začiatkom budúceho roka. Do konca tohto roka by tiež mali byť uvedené do prevádzky zákaznícke centrá vo viacerých mestách.

Výborným pomocníkom pre zorientovanie sa, ako bude možné od 1. januára budúceho roku cestovať, je aj časť Dopravné karty. Tu sú pripravené prehľadné schémy, v ktorých si cestujúci jednoducho nájde, aké bude mať možnosti, ak napríklad cestuje na ISIC, prípadne má existujúcu dopravnú kartu vydanú dopravcom.

Dôležitá zmena, ktorá bude, rovnako ako všetky ostatné, platiť od 1. januára 2024, sa bude týkať spôsobu dobíjania dopravných kariet. Od budúceho roka už nebude možné dobíjať dopravné karty priamo v autobusoch u vodiča. Tento spôsob, ktorý výrazne spomaľoval odbavovanie cestujúcich, nahradí jednoduché dobitie kreditu cez internet, aplikáciu, na zákazníckom centre, prípadne ľudia zaplatia priamo svojou platobnou kartou. 

Organizátor IDS BBSK zároveň vyzýva najmä rodičov školákov, aby na začiatku septembra nedobíjali dopravné karty pre prímestskú dopravu svojim deťom príliš vysokými sumami. Urobte to tak, aby kredit vystačil maximálne do konca decembra. Od januára využijete na prímestských linkách zvýhodnené predplatné lístky, ale kredit, ktorý si ešte v tomto roku dobijete na súčasnú dopravnú kartu, sa na ne nebude dať použiť.

 


Novinky

26.09.2023 13:56:54 Šport

Nový najlepší tohtoročný výkon v atletike podala Ema Okoyeocha

Ema Okoyeocha na medzištátnom stretnutí v Trnave vytvorila ďalší najlepší tohtoročný slovenský výkon v hode 3 kg kladivom v kategórii ...

26.09.2023 08:32:30 Naše mesto

Od októbra platí zákaz parkovania na chodníkoch

Od nedele 1. októbra 2023 vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje parkovanie na chodníkoch. Cieľom je výrazne uľahčiť pohyb chodcom. ...

25.09.2023 10:40:39 Naše mesto

Mesto chce získať financie na obnovu biskupského kaštieľa

Mesto Žiar nad Hronom sa uchádza o financie na obnovu biskupského kaštieľa. Predpokladané náklady sú približne 3,22 milióna eur. Zdroje ...

22.09.2023 08:44:36 Naše mesto

V žiarskej nemocnici môžu budúce mamičky absolvovať kurz psychofyzickej prípravy

V nemocnici v Žiari nad Hronom môžu budúce mamičky absolvovať kurz psychofyzickej prípravy na pôrod. Informovala o tom žiarska nemocnica ...

21.09.2023 14:54:28 Naše mesto

Zo septembrového zasadnutia MsZ

  V úvode stretnutia sa poslanci zaoberali plnením rozpočtu mesta k 30. júnu 2023. Ako informoval hlavný ekonóm mesta Martin ...

21.09.2023 08:05:55 Naše mesto

Naši gymnazisti budú reprezentovať Slovensko na svetovej robotickej olympiáde

Študenti z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom budú Slovensko reprezentovať na svetovej robotickej olympiáde First Global Challenge v ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Parkovanie v meste