Dnes je 17.03.2018, meniny má Ľubica.   

Čakajú nás príjemné slnečné a teplé jarné dni

Zverejnené: 27.03.2017 10:09:33 |   | vytlačiť
obr: Čakajú nás príjemné slnečné a teplé jarné dni

Počas tohto víkendu sa nám síce mierne ochladilo, ale podľa predpovede, ktorú pre nás opäť pripravil žiarsky meteorológ Ján Wolf, sa teplé počasie s jarnými teplotami vráti.

Pravá jar s teplými slnečnými dňami, teplotami ako koncom apríla a s prebúdzajúcou sa prírodou odštartovala už v uplynulom týždni, čo sa odzrkadlilo aj na maximálnych denných teplotách. Výnimkou snáď bol víkend (25. - 26.3.), keď sa teploty pohybovali v intervale 10 až 15°C,“ hovorí Ján Wolf.

Aj keď sa v rámci Slovenska vyskytli veľké teplotné kontrasty, v našom regióne sme takéto teplotné výkyvy nepocítili. „Počas uplynulého týždňa vystupovali denné teploty na 15 až 21°C. Najteplejší deň sme zaznamenali vo štvrtok 23. marca, keď maximálna denná teplota vystúpila v Žiari nad Hronom na 21,6°C (za rekordom sme tak zaostali o 5,5°C z roku 1977). Keď sa okolo poludnia ukázalo slnko, bolo pocitovo teplejšie. Teplo bolo aj v noci, a to 3 až 8 °C,“ dodáva meteorológ s tým, že sa vyskytli aj zrážky, ale len malej intenzity. „Takže vlahový deficit zo zimných mesiacov pokračuje aj naďalej. Na prelome minulého a tohto týždňa sa síce podarilo chladným vzduchovým hmotám prechodne preniknúť nad naše územie, ale v našom regióne nedošlo k výraznému ochladeniu. Po krátkodobom ochladení počas víkendu sa opäť vráti slnečné a teplé počasie s jarnými teplotami do 20°C,“ predpovedá Ján Wolf.

Posledný marcový týždeň sľubuje slnečné počasie, s postupným otepľovaním a v jeho druhej polovici návrat k teplotám, aké sme tu mali v uplynulom týždni. „Koniec tohtoročného marca tak bude lákať do prírody i do mesta a záhrad. Nadišiel čas, aby sme si odložili zimné vetrovky a kabáty. Čaká nás dlhé slnečné a veľmi teplé obdobie, ktoré bude ukončené až v závere týždňa studeným frontom. Začiatok apríla vidia modely v pokračovaním prílevu teplého vzduchu, neskôr pribudnú zrážky a krátkodobo sa aj ochladí,“ dodáva meteorológ.

14 –dňová predpoveď počasia od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie (27.3.- 2.4. 2017)

Po chladnom víkende sa bude pozvoľna otepľovať. Od západu sa bude presadzovať mohutná tlaková výš, ktorá prinesie veľa slnečného a veľmi teplého počasia.

Pondelok – piatok: Jasno alebo len malá oblačnosť. Ráno ojedinele hmlisto a veľmi chladno (pondelok, utorok). Pri zväčšenej oblačnosti (streda, štvrtok) slabá prehánka. Cez deň pomerne teplo. Nočné teploty 0 až -3°C, od stredy bez mrazov s teplotami 5 až 1°C. Denné teploty v intervale 15 až 18°. Čerstvý juhovýchodný vietor.

Sobota – nedeľa: Malá, cez deň zväčšená oblačnosť, ojedinele s prehánkami, najmä v nedeľu. Nočné teploty 7 až 4°C. Denné teploty 16 až 20°C. Mierny južný vietor.

Vyhliadka počasia na obdobie 3. až 9. apríla

V prvej dekáde apríla to na návraty zimy nevyzerá. Studené fronty na začiatku týždňa už budú v teplejšom vzduchu, prinesú viac oblačnosti a dážď. Napriek tomu sa môže mierne ochladiť a začiatok apríla môže doraziť aj vlhkejšie obdobie s jarnou vlahou. Neskôr vo vyššom tlaku vzduchu slnečno, bez zrážok a vyššie teploty. V závere tohto obdobia, v plytkej brázde nízkeho tlaku, viac oblačnosti so zrážkami.

Pondelok - streda: Premenlivá, vcelku veľká oblačnosť, miestami prehánky alebo dážď, ojedinele búrka. Nočné teploty 8 až 5°C. Denné teploty v intervale 16 až 19°C. Slabý až mierny západný vietor.

Štvrtok – piatok: Jasno alebo len malá oblačnosť, ojedinele prehánka (štvrtok). Nočné teploty 7 až 4°C, cez deň 15 až 18°C. Slabý až mierny južný vietor.

Sobota – nedeľa: Polooblačno až oblačno s ojedinelou prehánkou, búrkou. V nedeľu viac oblačnosti a neskôr s dažďom, mierne ochladenie. Nočné teploty 8 až 6°C. Denné teploty v sobotu v intervale 14 až 16°C, v nedeľu 10 až 13°C. Čerstvý severozápadný vietor.

Začiatok jari

Hoci z hľadiska meteorológie tu máme jar už od 1. marca, z pohľadu astronómie sa tak stalo až 20. marca. Presne o 11:23 stredoeurópskeho času Slnko vstúpilo do znamenia Barana, čím nastal jav, ktorý nazývame jarná rovnodennosť. V tomto čase Slnko dopadá kolmo na rovník a deň aj noc sú na celej Zemi, s výnimkou pólov, rovnako dlhé. Podľa astronomického kalendára nám teda zima trvala o niečo dlhšie.

Tohtoročné marcové počasie ukázalo skôr jarnú stránku. Teploty dosahovali počas obdobia (1. - 25. 3.) vysoko nadpriemerné hodnoty. Priemerná teplota v Žiari nad Hronom bola 7,1°C čo je o 2,9°C viac ako dlhodobý priemer. Priemerné maximum bolo 13,6°C. Po veľmi teplom a suchom februári pokračuje v takomto trende aj mesiac marec.

 


Novinky

15.03.2018 11:01:00 Naše mesto

Mesto zaviedlo systém zberu kuchynského odpadu z domácností

V septembri minulého roku bol v meste zavedený systém zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, a to kuchynského odpadu z domácností. Dnes už radnica pozná ...

14.03.2018 10:13:13 Naše mesto

Kurz pre priaznivcov ovocinárstva a starých ovocných odrôd

Srdečne vás všetkých pozývame na ovocinársky kurz do Mestského sadu v sobotu 24. marca o 10.00 hod. Mestský sad sa nachádza v Parku ...

14.03.2018 08:26:40 Šport

Grand Prix Slovakia v karate

Grand Prix Slovakia je najväčšia medzinárodná súťaž karate organizovaná na Slovensku. Tento rok sa konala 9. - 11. marca v Bratislave. ...

13.03.2018 13:21:07 Naše mesto

Žiarska komunálna spoločnosť sa zlúči s technickými službami

Žiarsku komunálnu spoločnosť založilo mesto v roku 2016 s cieľom poskytnúť prácu dlhodobo nezamestnaným bez pracovných návykov. Keďže v súčasnosti je miera nezamestnanosti ...

12.03.2018 10:10:23 Naše mesto

Nastupuje konečne jar?

Prúdenie studeného, pôvodom arktického, vzduchu pod vplyvom tlakovej výše už v prvej polovici uplynulého týždňa strácalo na sile. Miesto nej nastúpila ...

09.03.2018 12:42:29 Naše mesto

Nová ulica ponesie meno uznávaného žiarskeho pôrodníka

Na poslednom zasadnutí schválili žiarski poslanci názov novej ulice, ktorá vznikla na okraji mesta s piatimi rodinnými domami. Ulica ponesie meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Linka zimnej údržby: 0915 317 044
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu