Dnes je 24.06.2018, meniny má Ján.   

Change your life 4-mesačná premena: loading 75%!

Zverejnené: 08.10.2014 13:01:23 |   | vytlačiť
obr: Change your life 4-mesačná premena: loading 75%!

Teraz by sa hodilo jedno z často používaných slov zo všetkých tých reality show. To slovo samo o sebe znie už vážne a síce je prísľubom finále, nestráca nič na váhe. V tejto časti súťaží zvyčajne ostávajú iba dvaja či traja najlepší. To platí aj v našom prípade. Máme troch mušketierov v ženskom prevedení, i keď naším zámerom nebolo vylučovať, neorganizovali sa autogramiády a nemuseli ste posielať žiadne sms hlasy. Tešíte sa? Ušetrili ste peniažky! Ale späť k veci. O akom slove sa tu rozprávame? No predsa semifinále.

Tri mesiace zo štyroch splnené. Na začiatku toho tretieho boli veľké očakávania podporené úspechom z druhého mesiaca. Čo ale hovoria výsledky? Boli očakávania naplnené? Alebo ostali visieť vo vzduchu s príchuťou trpkosti? Prezradil nám certifikovaný, osobný tréner dievčat, Michal Mišurda.

Michal, aký bol tretí mesiac? Zodpovedajú výsledky tvojím očakávaniam?

Tento mesiac nás zastihli choroby a jedno zranenie, rozumej smola sa nám lepila na päty, takže sa progres trošku spomalil. Aj napriek tomu sa babám niečo málo podarilo schudnúť, takže môžem povedať, že konečný verdikt je spokojnosť, ale rozhodne to nie je to, na čo sme boli zvyknutí z predchádzajúcich mesiacov.

Aké máte z toho pocity? Vplýva to na celkovú atmosféru v tíme?

Samozrejme, nikomu na psychike nepridá, keď sa nedarí. Treba však rozlišovať neúspech a neúspech. Toto je vec, ktorú ovplyvniť neviem ani ja a ani ony. Netreba hľadať vinníka. Chorobu si nevyberieš, ale je pravda, že sú skleslé. Boli nastavené na podávanie výkonov, a zrazu nemôžu. Miešajú sa v nich pocity zlosti a nespravodlivosti a keďže začína ísť do tuhého, keď sa baby zotavia z choroby, chcem s niektorými skúsiť agresívnejší prístup v strave. Konkrétne s Nikou a Evkou. Aspoň dočasne, pokiaľ to budú zvládať, im ju upravím. Znížime kalorický príjem jedál a v niektoré dni zvýšime sacharidy, ktoré im tak chýbajú. V takomto režime môžu pokračovať, kým výsledky budú dostačujúce. Ak to bude na ne príliš náročné, po určitom čase im dám oddýchnuť. Nič sa nesmie preháňať, aby nemali žiadne zdravotné dôsledky. Cieľom nie je schudnúť za každú cenu. Cieľom je nájsť optimálnu cestu.

Ak by sme to mali rozmeniť na drobné, tak ako bude vyzerať finálny mesiac vo fitku a na tanieroch dievčat?

Okrem toho, že stále zvyšujeme intenzitu súčasných tréningov, pravdepodobne pridáme krátke „finishery" na konci. Ide o krátke, ale intenzívne komplexy cvikov, pri ktorých sa zapája celé telo. Trvajú maximálne 10 minút a sú dva typy finisherov: s vlastnou váhou a so závažiami. Zo skúsenosti s inými klientmi, ktorí už takéto zakončenia tréningov majú viem, že sú viac zničení po týchto 10 minútach, ako po hodinovom cvičení s ťažkými závažiami. Takže baby sa majú na čo tešiť. Na priblíženie je to vlastne striedanie ťažšieho cviku, napr. čelný drep s výtlakom veľkej činky nad hlavu s ľahším kardiom, čiže napr. s behom alebo skákaním cez švihadlom. Cviky sa robia v intervaloch, pričom napr. 15 sekúnd ideš naplno čelný drep s výtlakom veľkej činky nad hlavu a zvyšných 45 sekúnd „oddychuješ" v stabilnom tempe, napr. preskoky cez švihadlo. Pre ne ako začiatočníčky je ideálne to opakovať celé 10-krát, pokročilí si môžu upravovať dĺžku prestávky, pomer intervalu silovej zložky s kardiom a aj počet opakovaní maximálne tak na 30 intervalov.

Čo sa týka stravy, ako som už hovoril, tento mesiac chceme do toho ísť agresívnejšie, takže Nika a Evka budú fungovať v trošku prísnejšom režime, ale nejaké zásadné zmeny sa diať nebudú. Žiadne zázračné diéty totiž neexistujú. Existujú len zásady a triky, ktoré poznajú zasvätení, a tie sú pre nás samozrejmosťou, no uznávam, laikovi môžu pripadať ako sci-fi. Ale koniec koncov je to len o kalkulovaní s množstvom a zložením kalorického príjmu, správneho tréningu a individuálneho prístupu - to znamená každý týždeň upravovať súčasnú stravu podľa výsledkov.

Síce si spomínal, že tretí mesiac sa niesol v znamení chorôb a zranení, ale aké sú výsledky, ako ho hodnotíš?

Keď sa na to pozerám z týždňa na týždeň, nezdá sa to ako veľa, no keď sa spätne pozriem, kde sme začali, baby spravili veľké pokroky. A to sme stále nevytiahli všetky karty, ktoré máme v rukáve. Pokiaľ by len ďalej chudli tak, ako doteraz, čo je 0,5 - 1 kg týždenne (niekedy aj 2 kg), vyrátaj si, koľko je to za mesiac, za dva či rok. Ľudia preceňujú, čo dokážu v krátkom časovom horizonte a podceňujú to, čo dokážu dlhodobo. Evka, nebola pol mesiaca na tréningu. Ochorela, trochu sa zotavila, ponáhľala sa na tréning a choroba sa jej vrátila. Ešte stále nie je úplne fit, ale už je na najlepšej ceste, vrátiť sa späť. Podarilo sa jej schudnúť 1 kilo, nebudem sa tváriť, že som spokojný, lebo nie som a ona tiež nie je. Obaja vieme, že má na viac, ale obaja aj vieme, aké boli podmienky, a preto to akceptujeme a pripravujeme sa na posledný štvortýždňový boj. Nika, to je proste dríč. Tá ide, drie, maká a všetky ostatné synonymá, ktoré ťa len napadnú na slovo tvrdá práca. Bola napr. odcestovaná a v zabehnutom tempe pokračovala s tréningom aj tam. Tento mesiac sa posťažovala na znížené porcie bielkovín, vraj si uvarila kura a hľadala ho na tanieri, čo ma celkom pobavilo a rovnako jej nesadli ani kruhové tréningy (HIIT). Pohundrala si, ale spravila ich. Toto je vlastnosť, ktorú treba vyzdvihnúť, nie každý je toho schopný. Väčšina ľudí, keď si uvedomí, že vystupuje zo svojej komfortnej zóny, ostane stáť. Ona taká nie je. Eliška mala tiež ťažký mesiac. Počas turistiky si zranila koleno, ktoré je, samozrejme, veľmi dôležité pri tréningu. Zasahuje to do silovej časti tréningu, ale aj kardia. Nemôže teraz robiť napr. výpady, na bicykel tiež iba do tej miery, kým to nezačne bolieť, a bolieť to začne oveľa skôr, ako by sme potrebovali, aby na tom bicykli vydržala. Tréningy sme preto zamerali na vrchnú časť tela. Čiže nevzdávame sa. Kto chce dokáže všetko.

Choroby a zranenia netreba nikdy podceniť, pretože ak nie si v 100 % forme, zraníš sa alebo ochorieš ešte viac, predsa len toto je tvrdá drina, nie hodina jogy. Ja baby nečakám na hodine klebetenia s vonnou tyčinkou v ruke, a preto ani nemôžu očakávať, že sa na tréningu vyliečia. Poznám síce aj pár takých prípadov, ale baby medzi ne evidentne nepatria!

Čo z toho vyplýva? Dávajme si pozor na zdravie, máme iba jedno. Netreba zbytočne preceňovať svoje sily a možnosti. Ak chcete stráviť posledný mesiac, a teda veľké finále spolu s dievčatami, môžete tak urobiť na FB profile: Osobný tréner - Žiar nad Hronom alebo webových stránkach www.TrenerZiar.sk, www.MegaTrener.sk.

Dominika Urbánková

 


Novinky

20.06.2018 09:09:26 Šport

Na Čokoládovej tretre sme mali zastúpenie aj my

Len 48 z celkovo 14 000 súťažiacich detí z Čiech, Poľska a Slovenska si vybojovalo právo štartu na medzinárodnom Superfinále Čokoládovej Tretry v Ostrave. ...

19.06.2018 12:22:31 Šport

FK Pohronie hľadá hlásateľa

FK Pohronie vyhlasuje konkurz na hlásateľa domácich zápasov mužov. Podmienky: Znalosť futbalových pravidiel Schopnosť pracovať pod tlakom Práca na PC Skúsenosti s prácou s mikrofónom ...

19.06.2018 12:11:05 Naše mesto

Hasiči opäť vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva požiaru

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme ...

18.06.2018 12:24:24 Šport

22. ročník Streetballu úspešne za nami

Organizátorom žiarskeho Streetballu sa druhýkrát stal Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom. Ako už býva v poslednom období zvykom, aj 22. ...

18.06.2018 08:33:40 Naše mesto

Do začiatku letných prázdnin nás čakajú horúce dni

Séria veľmi teplých a dusných dní pokračovala až do polovice minulého týždňa. Vo veľmi vlhkom a teplom vzduchu sa vyvárali početné prehánky ...

15.06.2018 10:52:54 Kultúra

Janko Kulich & Kolegium s novým singlom Mala si

Folkrocková skupina Janko Kulich & Kolegium pokrstila v decembri minulého roka spolu s českým muzikantom Ivanom Mládkom svoj 4. štúdiový ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky