Dnes je 21.11.2018, meniny má Elvíra.   

Fitneska, majsterka sveta Táňa Magulová o svojich úspechoch

Zverejnené: 10.01.2018 12:10:01 |   | vytlačiť
obr: Fitneska, majsterka sveta Táňa Magulová o svojich úspechoch

Rodáčka z nášho mesta, fitnestrénerka, svetová rekordérka a majsterka sveta, Európy i Slovenska Tatiana Magulová nielen o svojich športových úspechoch.

Fitneska, majsterka sveta Táňa Magulová o svojich úspechoch

Tatiana Magulová sa narodila v Žiari, momentálne býva v Bartošovej Lehôtke, má 36 rokov a dve deti a je to pekná a milá baba. Podľa tohto opisu by sa mohlo zdať, že ide o bežnú matku. Táňa je však majsterkou sveta, Európy i Slovenska v tlaku na lavičke. Začnime však poporiadku. Vzťah k cvičeniu mala Táňa odnepamäti. „Intenzívnejšie som sa začala cvičeniu venovať po pôrode mojej prvej dcéry. Nadváhu 20 kíl som zhadzovala skoro rok a pol. Cvičila som vo fitnescentre, pretože podľa mňa ide o cvičenie, ktoré je najefektívnejšie. Dcéra mala rok a pol, keď som si ju vyložila na plecia a začala som s ňou cvičiť,“ začína svoje rozprávanie fitneska, ktorá v tom čase žila v Kremnici, kde mala blízko domu fitnescentrum. „Malá spala v kočíku pred fitnescentrom, ja som cvičila. Bolo to ťažké obdobie, pretože telo je po pôrode dosť „zničené“ a naozaj mi trvalo dlho, kým som sa dostala do formy,“ dodáva. V tomto období Táni nepomáhal žiadny tréner, cvičila inštinktívne, sama. Diéty nedržala, v jedle sa nijako neobmedzovala. „Potom sme sa presťahovali na Bartošku, takže som zmenila aj fitnescentrum, kde som stretla môjho terajšieho partnera Janka Megu, ktorý sa mi stal aj trénerom. Rozhodla som sa, že je už čas, kedy potrebujem trénera. Síce som schudla na svoju pôvodnú váhu, ale chcela som svoje telo spevniť a vytvarovať. Potrebovala som preto niekoho, kto by ma viedol. Janko mi pripravil tréningový plán, ktorého som sa držala,“ spomína na začiatky svojej športovej kariéry.

Súťažiť začala približne pred tromi rokmi. „Keďže súťažil aj môj partner – tréner, dotlačil k súťaženiu aj mňa. Doslova som sa nechala ukecať. Po prvýkrát som sa zúčastnila na Majstrovstvách Srbska v silových športoch – tlak na lavičke, potom Chorvátska, ktoré som obe vyhrala. Prvú váhu, ktorú som vytlačila bola, 52,5 kila. Baby v mojej kategórii vytlačia omnoho viac, ale sú to športovkyne s dlhšími skúsenosťami, lepšou technikou,“ vysvetľuje Táňa, ktorá vtedy súťažila vo váhovej kategórii do 82,5 kíl. „Momentálne som na rozhraní kategórie do 75 až 85,5 kíl. Pokiaľ ste na rozhraní, a teda máte presne 75 kíl, môžete sa rozhodnúť, do ktorej kategórie pôjdete. Pokiaľ máte 75,5 kíl, patríte už do vyššej kategórie. V tomto prípade je to horšie, pretože sa nemôžem rovnať so športovkyňou, ktorá vytlačí 125 kíl. Pred súťažou si preto musím striehnuť váhu,“ dodáva.

Rok športovca, ako je Táňa, je rozdelený na dve časti. Na začiatku roka sú kvalifikácie, cez ktoré musí prejsť. Ide napríklad o Majstrovstvá Slovenska, kde musíte splniť určité minimálne limity. Športovec na Slovensku môže súťažiť v dvoch federáciách – GPC a WUAP. Vo federácii WUAP je Táňa Magulová držiteľkou slovenského rekordu.

Fitneska, majsterka sveta Táňa Magulová o svojich úspechoch

Ako sme už písali, Táňa súťaží v kategórii tlak na lavičke. Možno si poviete, že o nič nejde, ľahnem si na lavičku a vytlačím činku. Nie je to však také jednoduché. Aj tu, tak ako pri každom inom športe, platia určité pravidlá, na ktorých dodržiavanie dohliada pozorné oko rozhodcu. „V prvom rade musíte mať dres, pretože rozhodca musí vidieť, že máte na lavičke položený chrbát. Rovnako na lavičke musí ostať aj zadok. Aj plocha nohy musí byť na zemi, na niektorých federáciách, rovnako nie všade, môžete zdvihnúť hlavu. Na súťažiach používame aj bandáže rúk, pretože tá činka je naozaj ťažká. Tieto bandáže majú háčiky, ktoré počas samotného súťaženia musím zaklopiť. Na jednej súťaži prišiel športovec v špeciálnom kompresnom tričku, ktoré mu rozhodcovia kázali vymeniť,“ hovorí ďalej športovkyňa a dodáva, že nielen pre ňu je dôležité zahrievanie pred súťažou. „To znamená, rozcvičiť sa, ľahnúť si na lavičku a dvíhať ľahšie činky. Musím si však dať pozor, ako si ľahnem na lavičku. Už sa mi stalo, že som dostala kŕč do nohy a dosúťažila som,“ hovorí Táňa o komplikáciách, ktoré môžu postihnúť každého športovca. Pri samotnom súťažení je pre ňu dôležité dobre si ľahnúť na lavičku. „Od momentu, ako mám pripravenú tyč, mám minútu, aby som začala dvíhať činku. Potom to už trvá doslova pár sekúnd. Je to však o psychike, netreba nad ničím rozmýšľať,“ hovorí ďalej s tým, že dôležitý je aj úchop tyče, ktorá spĺňa olympijské parametre a má na sebe zárezy. Podľa toho, ako naširoko uchopíte tyč, zapájajú sa vám iné svaly.

Za úspechmi je tvrdá práca

Fitneska, majsterka sveta Táňa Magulová o svojich úspechoch

Táňa Magulová sa v auguste minulého roku stala majsterkou sveta vo svojej kategórii. „Veľmi sa z toho teším, pretože som nielen majsterkou sveta, ale aj preto, že som prekonala vlastný rekord – 80 kíl. Je to také víťazstvo samého nad sebou,“ hovorí o pocitoch. Okrem toho je Táňa majsterka Sveta GPC 2017, víťazka GPA Word cup 2017, majsterka Európy GPC 2017, majsterka Európy WUAP 2017, majsterka Slovenska 2017 WUAP, majsterka Slovenska GPC 2017 a majsterka Serbian open 2017 IPF. Pre porovnanie, na majstrovstvách sveta sa zúčastnilo viac ako 1 300 súťažiacich. Nesmieme zabudnúť, že je Táňa aj držiteľkou svetového rekordu! Za takýmito úspechmi je ale veľká kopa driny. Kedy a ako sa pripravuje? „Cvičím denne, keďže mám svoje fitko. Keď prídem ráno do fitka, zacvičím si v podstate na všetkých strojoch. Môj bežný deň je rovnaký ako dni pred súťažou. Čiže denne cvičím tak, akoby ma čakala súťaž. Dôležité je pre mňa, aby som si zvykla na to, čo musím, respektíve nemusím mať aj na súťaži. Čiže necvičím v rukaviciach, keďže ani na súťaži ich nemôžem mať,“ dodáva s tým, že aj keď ide o to vytlačiť činku nad hlavu rukami, musí mať silné celé telo. „Potrebujem sa zaprieť nohami, potrebujem mať silný chrbát a, samozrejme, všetky svaly na rukách a hrudi, bez toho by to nešlo.

Táňa ako fitnestrénerka počas dňa trénuje aj so svojimi klientmi a klientkami, ktoré chcú schudnúť, vyformovať si telo aj práve v takomto povianočnom období. „Klientky sa mi hlásia počas celého roka, aj keď práve začiatok roka je motivujúci začať nové veci. Preto pokiaľ má niekto záujem, vie, kde ma nájde,“ dodáva majiteľka žiarskeho fitnescentra.

 


Novinky

19.11.2018 09:46:31 Naše mesto

Ocenenie pamätným listom sv. Gorazda získala Dominika Veisová

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Krajňák ocenil, pri príležitosti 17. novembra ako Medzinárodného dňa študentstva, ako ...

19.11.2018 08:24:27 Naše mesto

Prvý závan zimy

Prvá polovica novembra sa z pohľadu teplôt prejavila mimoriadne teplotne nadpriemerná. Odchýlky od dlhodobého normálu dosiahli väčšinou 5 až 10°C, teda ...

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky