Dnes je 23.09.2018, meniny má Zdenka.   

Oddychová zóna na Etape je nateraz hotová, práce sa spustia opäť na jar

Zverejnené: 30.12.2015 10:37:36 |   | vytlačiť
obr: Oddychová zóna na Etape je nateraz hotová, práce sa spustia opäť na jar

Tohtoročná jeseň sa do pamäte Žiarčanov zapíše okrem priaznivého počasia aj spustením prác na druhej oddychovej zóne v meste, konkrétne začatím prác na oddychovej zóne na Etape. O priebehu prác, aktuálnom stave a budúcnosti nám v spoločnom rozhovore odpovedali primátor Peter Antal a Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technických služieb.

S realizáciou oddychovej zóny sa plánovalo začať na jar alebo počas leta. Nakoniec sa začalo 1. októbra 2015. Čo zdržalo proces prác?

Peter Antal: S prácami na oddychovej zóne sme nemohli začať skôr, ako sa uskutočnil proces posudzovania negatívnych vplyvov na životné prostredie. Je to zaujímavá skúsenosť, pretože sme prekročili realizačnú rozlohu diela s výmerou viac ako 10 000 metrov štvorcových. Samotných nás to prekvapilo aj napriek skutočnosti, že sme pri príprave projektu toto číslo mali pred sebou. A ak spojíme rozlohu so zákonom platným od 1. januára 2015, tak sa nachádzame v niekoľkomesačnom oneskorení začiatku prác. Presnejšie, jar sme presunuli na jeseň. Verím, že to ale nebolo na škodu. Mali sme čas dotvoriť ideu, ktorá skrášli prvý pohľad na zónu. Ide o plastiku majáka, ktorú by sme mali stihnúť osadiť ešte tento rok. Pôjde o dielo umelca Andreja Jánošku, ktorý pri otvorení určite pripraví k plastike aj príbeh. V zime ešte pripraví pracovníčka TS Ľubica Húsenicová nový nápad z oblasti záhradnej architektúry, ktorý by mal byť posledným prvkom podmieňujúcim otvorenie oddychovej zóny.

Zóna vyrástla pred očami obyvateľov priam z večera do rána. Koľko ľudí sa priemerne venuje jej realizácii?

Igor Rozenberg: Priemerne približne šesť ľudí denne. Samozrejme, nie je to tak každý deň. Niekedy je to aj viac ľudí a niekedy aj nikto. Riadime sa počasím a inými prácami, ktoré si prednostne vyžadujú našu pozornosť v meste. To znamená, že popri tomto projekte paralelne realizujeme množstvo drobných, ale aj veľkých akcií. Napríklad rekonštrukciu ciest a chodníkov, ktorá v tomto roku niekoľkonásobne prekročila objem našej produkcie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Na ostatnom zasadnutí MsZ ste prezentovali, že zóna je nateraz hotová, ale čakajú vás ešte dokončovacie práce, ktoré chcete realizovať na jar. Čo je už hotové a čo na vás ešte čaká?

Igor Rozenberg: Od začatia prác k dnešnému dňu sme úspešne ukončili položenie in-line dráhy, osadili sme osvetlenie, ukončili väčšiu časť výsadby, osadili atrakcie pre deti aj dospelých (work-out). Na budúci rok musíme v prvom rade dokončiť približne 300 metrov chodníkov. Ide o prepojenie Ul. SNP a Hurbanovej ulice, plus smerom na Ulicu Bernolákovu. Sfunkčníme osvetlenie, urobíme terénne úpravy, už spomínaný architektonický prvok súvisiaci so zeleňou, na detskom ihrisku upravíme podložie a vykonáme všetky drobné dokončovacie práce.

Nielen obyvatelia z priľahlého okolia novovznikajúcej oddychovej zóny, ale aj z celého mesta, sa už nevedia dočkať jej otvorenia. Kedy bude oficiálne odovzdaná do užívania obyvateľom?

Peter Antal: Za predpokladu, že nebude denno-denne pršať, to bude ešte pred letom. Presnejšie určenie nie je možné, pretože dokončenie je viazané v prvom rade na ukončenie zimy. S prácami môžu pracovníci TS začať hneď, ako im to vonkajšie poveternostné podmienky dovolia. Na jar ich čaká výškové a polohové osadenie chodníkov, ktoré budú širšie ako tie súčasné. Navrhli sme to preto, aby sa protiidúci chodci mohli pohodlne križovať, zatiaľ čo teraz sa musia navzájom vyhýbať, aby prešli. Pokračovať budeme s terénnymi úpravami tak, aby pohľad na zónu bol ucelený, a aby jej vzhľad zapadal do prostredia, v ktorom sa oddychová zóna nachádza. Tomuto vzhľadu sme prispôsobili aj profil in-line dráhy. Následne budeme riešiť smetné koše a pohyb psičkárov, vrátane umiestnenia nádob na psie exkrementy.

Prekvapilo vás niečo pri realizácii zóny? Príjemne alebo nepríjemne...

Peter Antal: S nepríjemnými prekvapeniami sme sa nestretli. Ide o dielo, ktoré zapadá do koncepcie rozvoja športovo-relaxačných aktivít, ktoré presadzujeme. To znamená, že popri veľkých športových zmenách v podobe rekonštrukcie športovej haly, futbalového štadióna a zimného štadióna myslíme aj na rekreačných športovcov v prostredí, kde sa zdržiavajú hlavne bežní obyvatelia. V blízkosti je dom dôchodcov, ktorého obyvatelia už nebudú musieť tráviť voľné chvíle len v oplotenej časti domova. Na druhej strane, detské atrakcie prilákajú malé deti s rodičmi.

Igor Rozenberg: Na svoje si môžu prísť nielen obyvatelia Etapy, ale aj z ostatných častí mesta. Lákadlom by pre nich mala byť napríklad aj in-line dráha. Na Etape vzniká nové miesto, ktoré nie je ani pohostinstvom a ani drogovým zákutím, pretože otvorený charakter oddychovej zóny nie je svojim prevedením vhodný pre podobné aktivity.

V akej hodnote boli použité finančné prostriedky na realizáciou novovznikajúcej oddychovej zóny na Etape?

Peter Antal: Dielo je rozpočtované vo výške 190 000 eur vrátane DPH. Z toho realizácia stavebnej časti mierne presahuje sumu 100 000 eur a keď k tomu pripočítame rozpočet na zeleň, dostaneme sumu približne 130 000 eur. Ostatné finančné prostriedky sú viazané na atrakcie pre deti a dospelých. Okrem toho máme vyčlenených 280 eur na umelecké dielo - plastiku majáka, ktorá okrem vyhotovenia musí byť vhodne osadená na podstavci, prevezená z Parku Štefana Moysesa, kde vznikla a zakonzervovaná vhodnými prostriedkami na to určenými. Zostávajúce finančné prostriedky budú využité na vyššie spomenuté dokončovacie práce. Osvetlenie oddychovej zóny je financované z vlastných zdrojov mestskej eseročky ako súčasť modernizácie verejného osvetlenia LED technológiou. Veríme, že to bude stáť za to.

 


Novinky

21.09.2018 08:06:48 Naše mesto

Mestskí policajti dostanú moderný elektromobil

Mestskí policajti budú už čoskoro jazdiť na modernom elektromobile. Mesto na projekt získalo dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 30-tisíc eur. ...

19.09.2018 14:39:07 Naše mesto

Ďalšia nehoda v meste. Auto zrazilo malé dieťa

Dnes ráno o 7.00 hodine zrazilo auto dvoch chodcov. 38-ročný otec utrpel pri zrážke odreniny a poranenia, jeho 5-ročná dcérka musela do ...

19.09.2018 12:32:15 Naše mesto

Máme prvých držiteľov značky regionálny produkt Pohronie

O udelenie značky regionálny produkt Pohronie sa uchádzali ôsmi výrobcovia a podnikatelia z regiónu Pohronie (okres Žiar nad Hronom, Žarnovica a Levice). Certifikačná komisia ...

17.09.2018 12:42:53 Šport

Karatisti úspešne odštartovali súťažnú sezónu v zahraničí

Prázdniny ešte nestačili ani poriadne za sebou zavrieť dvere a karatistom z MŠK Žiar nad Hronom už začala súťažná sezóna. Po letnom ...

17.09.2018 08:46:45 Naše mesto

Vážna nehoda motorkára

V sobotu 15. septembra sa na hlavnom ťahu v Žiari nad Hronom stala mimoriadne vážna dopravná nehoda. Mladý motorkár si svojou nerozvážnou ...

17.09.2018 08:25:46 Naše mesto

Uzatvorenie ulíc počas Žiarskeho jarmoku

V piatok a sobotu, 12. a 13. októbra tohto roku bude konať v našom meste tradičný Žiarsky jarmok. V súvislosti s jeho konaním budú pre cestnú ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu