Dnes je 17.11.2018, meniny má Klaudia.   

Oddychová zóna na Etape je nateraz hotová, práce sa spustia opäť na jar

Zverejnené: 30.12.2015 10:37:36 |   | vytlačiť
obr: Oddychová zóna na Etape je nateraz hotová, práce sa spustia opäť na jar

Tohtoročná jeseň sa do pamäte Žiarčanov zapíše okrem priaznivého počasia aj spustením prác na druhej oddychovej zóne v meste, konkrétne začatím prác na oddychovej zóne na Etape. O priebehu prác, aktuálnom stave a budúcnosti nám v spoločnom rozhovore odpovedali primátor Peter Antal a Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technických služieb.

S realizáciou oddychovej zóny sa plánovalo začať na jar alebo počas leta. Nakoniec sa začalo 1. októbra 2015. Čo zdržalo proces prác?

Peter Antal: S prácami na oddychovej zóne sme nemohli začať skôr, ako sa uskutočnil proces posudzovania negatívnych vplyvov na životné prostredie. Je to zaujímavá skúsenosť, pretože sme prekročili realizačnú rozlohu diela s výmerou viac ako 10 000 metrov štvorcových. Samotných nás to prekvapilo aj napriek skutočnosti, že sme pri príprave projektu toto číslo mali pred sebou. A ak spojíme rozlohu so zákonom platným od 1. januára 2015, tak sa nachádzame v niekoľkomesačnom oneskorení začiatku prác. Presnejšie, jar sme presunuli na jeseň. Verím, že to ale nebolo na škodu. Mali sme čas dotvoriť ideu, ktorá skrášli prvý pohľad na zónu. Ide o plastiku majáka, ktorú by sme mali stihnúť osadiť ešte tento rok. Pôjde o dielo umelca Andreja Jánošku, ktorý pri otvorení určite pripraví k plastike aj príbeh. V zime ešte pripraví pracovníčka TS Ľubica Húsenicová nový nápad z oblasti záhradnej architektúry, ktorý by mal byť posledným prvkom podmieňujúcim otvorenie oddychovej zóny.

Zóna vyrástla pred očami obyvateľov priam z večera do rána. Koľko ľudí sa priemerne venuje jej realizácii?

Igor Rozenberg: Priemerne približne šesť ľudí denne. Samozrejme, nie je to tak každý deň. Niekedy je to aj viac ľudí a niekedy aj nikto. Riadime sa počasím a inými prácami, ktoré si prednostne vyžadujú našu pozornosť v meste. To znamená, že popri tomto projekte paralelne realizujeme množstvo drobných, ale aj veľkých akcií. Napríklad rekonštrukciu ciest a chodníkov, ktorá v tomto roku niekoľkonásobne prekročila objem našej produkcie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Na ostatnom zasadnutí MsZ ste prezentovali, že zóna je nateraz hotová, ale čakajú vás ešte dokončovacie práce, ktoré chcete realizovať na jar. Čo je už hotové a čo na vás ešte čaká?

Igor Rozenberg: Od začatia prác k dnešnému dňu sme úspešne ukončili položenie in-line dráhy, osadili sme osvetlenie, ukončili väčšiu časť výsadby, osadili atrakcie pre deti aj dospelých (work-out). Na budúci rok musíme v prvom rade dokončiť približne 300 metrov chodníkov. Ide o prepojenie Ul. SNP a Hurbanovej ulice, plus smerom na Ulicu Bernolákovu. Sfunkčníme osvetlenie, urobíme terénne úpravy, už spomínaný architektonický prvok súvisiaci so zeleňou, na detskom ihrisku upravíme podložie a vykonáme všetky drobné dokončovacie práce.

Nielen obyvatelia z priľahlého okolia novovznikajúcej oddychovej zóny, ale aj z celého mesta, sa už nevedia dočkať jej otvorenia. Kedy bude oficiálne odovzdaná do užívania obyvateľom?

Peter Antal: Za predpokladu, že nebude denno-denne pršať, to bude ešte pred letom. Presnejšie určenie nie je možné, pretože dokončenie je viazané v prvom rade na ukončenie zimy. S prácami môžu pracovníci TS začať hneď, ako im to vonkajšie poveternostné podmienky dovolia. Na jar ich čaká výškové a polohové osadenie chodníkov, ktoré budú širšie ako tie súčasné. Navrhli sme to preto, aby sa protiidúci chodci mohli pohodlne križovať, zatiaľ čo teraz sa musia navzájom vyhýbať, aby prešli. Pokračovať budeme s terénnymi úpravami tak, aby pohľad na zónu bol ucelený, a aby jej vzhľad zapadal do prostredia, v ktorom sa oddychová zóna nachádza. Tomuto vzhľadu sme prispôsobili aj profil in-line dráhy. Následne budeme riešiť smetné koše a pohyb psičkárov, vrátane umiestnenia nádob na psie exkrementy.

Prekvapilo vás niečo pri realizácii zóny? Príjemne alebo nepríjemne...

Peter Antal: S nepríjemnými prekvapeniami sme sa nestretli. Ide o dielo, ktoré zapadá do koncepcie rozvoja športovo-relaxačných aktivít, ktoré presadzujeme. To znamená, že popri veľkých športových zmenách v podobe rekonštrukcie športovej haly, futbalového štadióna a zimného štadióna myslíme aj na rekreačných športovcov v prostredí, kde sa zdržiavajú hlavne bežní obyvatelia. V blízkosti je dom dôchodcov, ktorého obyvatelia už nebudú musieť tráviť voľné chvíle len v oplotenej časti domova. Na druhej strane, detské atrakcie prilákajú malé deti s rodičmi.

Igor Rozenberg: Na svoje si môžu prísť nielen obyvatelia Etapy, ale aj z ostatných častí mesta. Lákadlom by pre nich mala byť napríklad aj in-line dráha. Na Etape vzniká nové miesto, ktoré nie je ani pohostinstvom a ani drogovým zákutím, pretože otvorený charakter oddychovej zóny nie je svojim prevedením vhodný pre podobné aktivity.

V akej hodnote boli použité finančné prostriedky na realizáciou novovznikajúcej oddychovej zóny na Etape?

Peter Antal: Dielo je rozpočtované vo výške 190 000 eur vrátane DPH. Z toho realizácia stavebnej časti mierne presahuje sumu 100 000 eur a keď k tomu pripočítame rozpočet na zeleň, dostaneme sumu približne 130 000 eur. Ostatné finančné prostriedky sú viazané na atrakcie pre deti a dospelých. Okrem toho máme vyčlenených 280 eur na umelecké dielo - plastiku majáka, ktorá okrem vyhotovenia musí byť vhodne osadená na podstavci, prevezená z Parku Štefana Moysesa, kde vznikla a zakonzervovaná vhodnými prostriedkami na to určenými. Zostávajúce finančné prostriedky budú využité na vyššie spomenuté dokončovacie práce. Osvetlenie oddychovej zóny je financované z vlastných zdrojov mestskej eseročky ako súčasť modernizácie verejného osvetlenia LED technológiou. Veríme, že to bude stáť za to.

 


Novinky

16.11.2018 11:08:56 Naše mesto

Jednotka mala zastúpenie na medzinárodnej konferencii vo Varšave

Pedagogička Základnej školy na Ulici Dr. Janského Katarína Mlynárčiková navštívila Varšavu. V posledné októbrové dni reprezentovala Slovensko na výročnej konferencii v rámci ...

15.11.2018 09:06:17 Naše mesto

Zimná údržba sa začala aj bez snehu

Vo štvrtok 15. novembra sa oficiálne začala zimná údržba. Platiť bude až do 15. marca 2019. Na tento dátum musí ...

13.11.2018 08:38:51 Šport

Basketbal: Starší s dvoma víťazstvami proti Zvolenu

MŠK BK Žiar nad Hronom – BK ZŠ Zvolen 69:28 (12:8, 20:5, 17:11, 20:4) Body: Barcík Jakub 23, Valent Matej ...

13.11.2018 08:30:14 Kultúra

Bál Žiarčanov bude cirkusový

Pravidelne v januári sa v koná obľúbený Bál Žiarčanov a v týchto dňoch sa tak už pracuje na jeho prípravách. Poznáme aj meno ...

13.11.2018 08:24:17 Šport

Žiarski karatisti na medzinárodnej scéne s cennými medailami

V sobotu 20. októbra sa karatisti z MŠK Žiar nad Hronom zúčastnili turnaja Hungarian Open. Pre kadetské a juniorské kategórie to bol ...

08.11.2018 12:18:43 Naše mesto

Polícia hľadá dvoch mužov. Nepoznáte ich?

Polícia v Žiari nad Hronom sa obracia na občanov o pomoc a spoluprácu pri stotožnení osôb na  fotografiách. „Neznámych mužov totiž polícia potrebuje ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky