Dnes je 23.09.2018, meniny má Zdenka.   

Primátor Antal: Majstrovstvá sú pre Žiar veľká príležitosť

Zverejnené: 16.05.2017 12:44:10 |   | vytlačiť
obr: Primátor Antal: Majstrovstvá sú pre Žiar veľká príležitosť

Myšlienka usporiadať spoločné majstrovstvá v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom vznikla pred dvomi rokmi na tomto podujatí v Žiline, kde sa primátor Peter Antal a generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý stretli s prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky.

Pri spoločnej debate a sledovaní cyklistického podujatia tak padol návrh, že Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 by sa mohli zorganizovať aj v našom meste a okolí. Nápad sa ujal, a tak sa v dňoch od 22. do 25. júna stane Žiar dejiskom týchto prestížnych majstrovstiev. O tom sme sa zhovárali s primátorom mesta, ktoré hostí tohtoročné majstrovstvá, Petrom Antalom. Ako počas rozhovoru primátor priznal, na začiatku netušil, aké náročné môže byť zorganizovať cyklistický šampionát v meste, kde sa stretáva doprava z viacerých ťahov. Organizačne aj finančne sa to však dá zvládnuť, najmä vďaka partnerom a množstvu organizátorov.

Stačili mestu dva roky na prípravu organizačne tak náročného podujatia?

Rok to celé bolo o teórii, plánovaní a rozprávaní. Až keď Slovenský zväz cyklistiky v minulom roku rozhodol o tom, že nás ako mesto poveruje organizáciou podujatia, odvtedy sme začali intenzívne pracovať na organizácii, pravidelne sa stretávať a identifikovať, čo je potrebné urobiť. Tieto stretnutia už naberajú na intenzite a pridávajú sa k nám ďalší a ďalší ľudia, ktorí pomáhajú. Taká veľká akcia v našom meste ešte nebola. Plne si preto uvedomujeme, že pre úspešnosť je potrebné okrem veľa peňazí aj veľa kvalitných ľudí na jej zvládnutie.

Ako konkrétne sa teda mesto na túto prestížnu udalosť pripravuje?

S plnou vážnosťou môžeme povedať, že ide nie o udalosť roka, ale o udalosť, ktorá v dejinách Žiaru nad Hronom nemá obdobu. Doteraz sa v našom meste nič väčšie neorganizovalo. Z odozvy bývalých organizátorov a zväzu cyklistiky predpokladáme, že môžeme očakávať návštevnosť do 30-tisíc ľudí. Veľmi dôležitá bude preto komunikácia vo vzťahu k obyvateľom mesta a okolitých obcí. Robíme na tom, aby ľudia dostatočne dopredu vedeli, že podujatie je spojené predovšetkým s rôznymi obmedzeniami, ktoré súvisia s bezpečnosťou celého preteku. Naša energia tak momentálne najviac smeruje do toho, aby sme to dostatočne včas stačili s obyvateľmi odkomunikovať. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že do Žiaru prinášame podujatie, ktoré poteší každého, nielen fanúšikov cyklistiky. Veď účasť na majstrovstvách prisľúbil Peter Sagan, ktorý je dnes určite celosvetovým fenoménom a chýbať nebude ani celá slovenská a česká cyklistická špička.

Kto sú hlavní organizátori podujatia a na čom konkrétne sa v rámci organizácie podieľa samotné mesto?

Hlavným organizátorom je mesto Žiar nad Hronom a Cyklistický klub MŠK, ktorí organizáciu celého podujatia zverili občianskemu združeniu Cyklistika 2017. Cez toto združenie získavame finančné prostriedky a zabezpečujeme organizačne celé podujatie. Okrem toho, že mesto poskytlo občianskemu združeniu dotáciu vo výške 10-tisíc eur, na príprave podujatia sa podieľajú  aj jeho pracovníci, ktorí sú zvyknutí na organizáciu veľkých podujatí.

Kde bude hlavné dejisko šampionátu?

Štart aj cieľ budú na Ulici SNP pred Mestským kultúrnym centrom. Časovka bude na úseku od MsKC, smerom na Lutilu, Slaskú, Kosorín, kde sa cyklisti otočia, idú do Dolnej Ždane a späť do Žiaru, kde končia pred MsKC. Hlavný cestný pretek, ktorý bude mať v mužskej kategórii skoro 200 km, bude na okruhu od MsKC v smere na Dérerov mlyn, Janovu Lehota, Kosorín, Slaskú, Lutilu a naspäť do Žiaru, kde sa na Ulici SNP na križovatke pri Orange cyklisti znovu otočia a tieto okruhy urobia osemkrát. Diváci teda budú mať možnosť vidieť pretekárov pomerne často.

Pripravujú sa pre divákov aj nejaké sprievodné podujatia?

Keďže pôjde o takmer 6-hodinový pretek, pripravujú sa kultúrne vystúpenia spevákov či kapiel, ktoré sa budú vo fan zóne pred MsKC striedať s moderátormi. Určite budú prichystané aj detské atrakcie. Zároveň tu budú umiestnené aj veľkoplošné obrazovky, na ktorých budú môcť diváci sledovať aj priamy prenos, ktorý bude prenášať a vysielať verejnoprávna RTVS. V čase, keď diváci nebudú vidieť cyklistov, budú môcť sledovať veľkoplošnú obrazovku.

Ako budú Žiarčania informovaní ohľadom dopravných obmedzení?

Do schránok dostanú letáky spolu s programom. Reklamné plochy na nástupišti a v okolí námestia využijeme tiež na informovanie o programe, a zároveň o uzávierkach, ktoré budú v meste. Občanov budeme informovať aj prostredníctvom všetkých mestských médií, kde nájdu informáciu, kedy počas akého času je obmedzená doprava v Žiari, príp. ktoré parkoviská budú k dispozícii. Časovka je pretek, kedy je doprava absolútne vylúčená a na trať sa nedostane žiadne auto. Čo sa týka cestného preteku, tam je doprava čiastočne možná, avšak len v smere jazdy pelotónu. Ľudia sa tomu budú musieť určitým spôsobom prispôsobiť, preto budú o tom v dostatočnom predstihu informovaní. Vzhľadom na to, že sa preteky uskutočnia na Ulici SNP, konkrétne pred MsKC, kde sa v okolí nachádzajú všetky nákupné centrá, nebude možné prísť autom ani do nákupných centier. Parkoviská centier budú využité na parkovanie pre návštevníkov podujatia. Uzavretá bude aj Chrástekova ulica, kde budú tímové autá.

Vy osobne ste veľký fanúšik cyklistiky, dokonca rekreačne jazdíte „na ceste“. Zavážil aj tento fakt pri rozhodnutí, či sa uchádzať o MSRaČR v Žiari?

To, že k cyklistike inklinujem, zavážilo pri tom, že som pred dvoma rokmi bol na majstrovstvách v Žiline a tam sa zrodil nápad o šampionáte v našom meste. Na druhej strane, keby som aj nebol cyklista a prišli by za mnou ľudia ako Milan Veselý či Peťo Doležal a predostreli konkrétnu víziu usporiadať u nás takéto prestížne podujatie, určite by som sa pridal aj tak. Pre mesto Žiar nad Hronom je to veľká príležitosť ukázať sa v dobrom svetle. A zároveň možnosť dostať k nám prestížne podujatie, v ktorom sa objaví najpopulárnejší slovenský športovec.

Budete aj vy súčasťou pelotónu sobotnej charity ride?

Ešte som sa nerozhodol. Ak mi to povinnosti súvisiace s organizovaním dovolia, tak áno. A keďže na stránke cyklistika2017.sk v zozname prihlásených som už videl riaditeľa pretekov, Milana Veselého, tak ho v tom asi nenechám samého.

 


Novinky

21.09.2018 08:06:48 Naše mesto

Mestskí policajti dostanú moderný elektromobil

Mestskí policajti budú už čoskoro jazdiť na modernom elektromobile. Mesto na projekt získalo dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 30-tisíc eur. ...

19.09.2018 14:39:07 Naše mesto

Ďalšia nehoda v meste. Auto zrazilo malé dieťa

Dnes ráno o 7.00 hodine zrazilo auto dvoch chodcov. 38-ročný otec utrpel pri zrážke odreniny a poranenia, jeho 5-ročná dcérka musela do ...

19.09.2018 12:32:15 Naše mesto

Máme prvých držiteľov značky regionálny produkt Pohronie

O udelenie značky regionálny produkt Pohronie sa uchádzali ôsmi výrobcovia a podnikatelia z regiónu Pohronie (okres Žiar nad Hronom, Žarnovica a Levice). Certifikačná komisia ...

17.09.2018 12:42:53 Šport

Karatisti úspešne odštartovali súťažnú sezónu v zahraničí

Prázdniny ešte nestačili ani poriadne za sebou zavrieť dvere a karatistom z MŠK Žiar nad Hronom už začala súťažná sezóna. Po letnom ...

17.09.2018 08:46:45 Naše mesto

Vážna nehoda motorkára

V sobotu 15. septembra sa na hlavnom ťahu v Žiari nad Hronom stala mimoriadne vážna dopravná nehoda. Mladý motorkár si svojou nerozvážnou ...

17.09.2018 08:25:46 Naše mesto

Uzatvorenie ulíc počas Žiarskeho jarmoku

V piatok a sobotu, 12. a 13. októbra tohto roku bude konať v našom meste tradičný Žiarsky jarmok. V súvislosti s jeho konaním budú pre cestnú ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu