Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 26.03.2023, meniny má Emanuel.   

Jar 2023 bude v Žiari plná kultúrnych podujatí

Zverejnené: 03.02.2023 09:02:36 |   | vytlačiť
obr: Jar 2023 bude v Žiari plná kultúrnych podujatí

Rok 2023 sa bude niesť v znamení kultúrnych podujatí a spoločenských akcií. Odštartoval to Bál Žiarčanov, ktorý sa niekoľko rokov kvôli koronavírusu neuskutočnil. Tento ročník však navštívilo viac ako tristo hostí. Kultúra v našom meste bude bohatá aj v prvej časti nového roka.

Kultúru roka 2023 odštartoval 20. januára Bál Žiarčanov, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie podujatia v našom meste. Už v prvé dni predaja vstupeniek boli organizátori prekvapení a odozvy boli veľmi priaznivé. Zabávalo sa na ňom až 330 hostí a celým večerom ich sprevádzali moderátorky Janka Kovalčíková a Lenka Libjaková spolu so skupinou Počin a DJ Pepem.

O tom, ako bude vyzerať kultúra v Žiari nad Hronom v najbližšom období sme sa rozprávali s dramaturgom Jankom Kulichom. Najbližšie týždne sa budú podujatia niesť v našom meste v duchu tradičných fašiangových zábav a podujatí.

Fašiangy v meste oslávime už tradične dvomi podujatiami v jeden deň v sobotu 18. februára. Prvým z nich je Fašiangový sprievod masiek, ktorý bude mestom prechádzať asi od 14.00 do 15.30, kedy ho zakončíme fašiangovaním na dvore Svätokrížskeho domu,“ uvádza Kulich.

Ako ďalej dodáva, sprievodu sa už tradične zúčastní folklórny súbor Hron so svojimi zložkami, ale aj obľúbení choduliari či kaukliari známi aj ako „sedlač na koňoch“. Do sprievodu sa pritom môžu zapojiť aj Žiarčania. „Bohužiaľ sa mesto rozhodlo tradičnú zabíjačku zrušiť z dôvodu šetrenia financií, ale aj tak veríme, že sa žiarsky fašiang vydarí. O dobrú zábavu sa postará aj mužská spevácka skupina Sekera.

V ten istý deň pripravujú organizátori o 18.00 Fašiangovú veselicu v Hlavnej sále Mestského kultúrneho centra so skupinou Akropola a speváčkou Gizkou Oňovou. Chýbať nebude ani tradičné pochovávanie basy. Týmto podujatím budú zavŕšené fašiangy v našom meste, avšak tým sa, samozrejme, kultúrne podujatia neuzatvárajú. Jar v Žiari nad Hronom bude plná kultúry a atraktívnych predstavení.

Okrem muzikálu Jána Ďurovčíka Voda a krv nad vodou, ktorý pridáva pre veľký záujem aj druhé predstavenie, sme pre Žiarčanov pripravili aj ďalšie atraktívne podujatia. Po rokoch sa do nášho mesta vráti Štúdio L+S, Smejko a Tanculienka, či Radošinské naivné divadlo,“ uzatvára Ján Kulich.

Vo februári zavíta do nášho mesta aj komédia Zahráte mi manžela so Zdenou Studenkovou, Zuzanou Fialovou a Romanom Poláčikom. V marci príde spomínaný muzikál Voda a krv nad vodou, v apríli zase Účet s Adym Hajdu, Lukášom Latinákom a Robom Jakabom. Do Žiaru taktiež príde Peter Marcin so svojou talkshow Neskoro večer.

(kh)

 


Novinky

24.03.2023 10:58:04 Naše mesto

Všetko, čo potrebujete vedieť o plastoch

Plasty sú najpoužívanejším materiálom nášho každodenného života a nachádzame ich naozaj skoro všade, v medicíne, stavebníctve, doprave, kozmetike, oblečení aj ...

23.03.2023 10:34:42 Naše mesto

Takto môžu rodičia požiadať o obedy zadarmo

Od 1. mája 2023 bude po splnení podmienok všetkým deťom, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy a základné školy, poskytovaná ...

22.03.2023 11:17:32 Naše mesto

Vypaľovanie trávy je zakázané v každom období

S príchodom prvých jarných, teplých a slnečných dní sa prebúdza zo zimného spánku príroda. Človek tak isto začína robiť úpravy ...

21.03.2023 10:07:52 Naše mesto

Ako správne jazdiť na e-kolobežkách v našom meste?

Podobne ako v iných mestách, tak aj v Žiari nad Hronom už čoskoro pribudnú e-kolobežky. Mnohí obyvatelia mesta vyjadrili obavy ...

20.03.2023 10:35:22 Naše mesto

Pri príležitosti Svetového dňa vody si môžete dať bezplatne otestovať vašu vodu

Dňa 22. marca si pripomíname Svetový deň vody, ktorý sa  oslavuje od roku 1992, kedy ho konferencia OSN o životnom ...

17.03.2023 08:37:35 Naše mesto

Slovenská správa ciest pripravuje rekonštrukciu cesty pri Žiari nad Hronom

Slovenská správa ciest plánuje zrekonštruovať cestu pri našom meste za viac ako šesť miliónov eur. Vyplýva to z vyhlásenia verejného ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne