Jar 2023 bude v Žiari plná kultúrnych podujatí

03.02.2023 09:02:36
Jar 2023 bude v Žiari plná kultúrnych podujatí

Rok 2023 sa bude niesť v znamení kultúrnych podujatí a spoločenských akcií. Odštartoval to Bál Žiarčanov, ktorý sa niekoľko rokov kvôli koronavírusu neuskutočnil. Tento ročník však navštívilo viac ako tristo hostí. Kultúra v našom meste bude bohatá aj v prvej časti nového roka.

Kultúru roka 2023 odštartoval 20. januára Bál Žiarčanov, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie podujatia v našom meste. Už v prvé dni predaja vstupeniek boli organizátori prekvapení a odozvy boli veľmi priaznivé. Zabávalo sa na ňom až 330 hostí a celým večerom ich sprevádzali moderátorky Janka Kovalčíková a Lenka Libjaková spolu so skupinou Počin a DJ Pepem.

O tom, ako bude vyzerať kultúra v Žiari nad Hronom v najbližšom období sme sa rozprávali s dramaturgom Jankom Kulichom. Najbližšie týždne sa budú podujatia niesť v našom meste v duchu tradičných fašiangových zábav a podujatí.

Fašiangy v meste oslávime už tradične dvomi podujatiami v jeden deň v sobotu 18. februára. Prvým z nich je Fašiangový sprievod masiek, ktorý bude mestom prechádzať asi od 14.00 do 15.30, kedy ho zakončíme fašiangovaním na dvore Svätokrížskeho domu,“ uvádza Kulich.

Ako ďalej dodáva, sprievodu sa už tradične zúčastní folklórny súbor Hron so svojimi zložkami, ale aj obľúbení choduliari či kaukliari známi aj ako „sedlač na koňoch“. Do sprievodu sa pritom môžu zapojiť aj Žiarčania. „Bohužiaľ sa mesto rozhodlo tradičnú zabíjačku zrušiť z dôvodu šetrenia financií, ale aj tak veríme, že sa žiarsky fašiang vydarí. O dobrú zábavu sa postará aj mužská spevácka skupina Sekera.

V ten istý deň pripravujú organizátori o 18.00 Fašiangovú veselicu v Hlavnej sále Mestského kultúrneho centra so skupinou Akropola a speváčkou Gizkou Oňovou. Chýbať nebude ani tradičné pochovávanie basy. Týmto podujatím budú zavŕšené fašiangy v našom meste, avšak tým sa, samozrejme, kultúrne podujatia neuzatvárajú. Jar v Žiari nad Hronom bude plná kultúry a atraktívnych predstavení.

Okrem muzikálu Jána Ďurovčíka Voda a krv nad vodou, ktorý pridáva pre veľký záujem aj druhé predstavenie, sme pre Žiarčanov pripravili aj ďalšie atraktívne podujatia. Po rokoch sa do nášho mesta vráti Štúdio L+S, Smejko a Tanculienka, či Radošinské naivné divadlo,“ uzatvára Ján Kulich.

Vo februári zavíta do nášho mesta aj komédia Zahráte mi manžela so Zdenou Studenkovou, Zuzanou Fialovou a Romanom Poláčikom. V marci príde spomínaný muzikál Voda a krv nad vodou, v apríli zase Účet s Adym Hajdu, Lukášom Latinákom a Robom Jakabom. Do Žiaru taktiež príde Peter Marcin so svojou talkshow Neskoro večer.

(kh)

 

Tagy

Ďalšie články - Kultúra

S Mikulášom prídu do Žiaru aj kráľovná Elza či Máša s medveďom
29.11.2023 08:50:27

S Mikulášom prídu do Žiaru aj kráľovná Elza či Máša s medveďom

Mikuláš zavíta do nášho mesta aj tento rok už v tradičnom termíne, a to v utorok 5. decembra v predvečer sviatku sv. Mikuláša, aby cez noc rozniesol detičkám sladké odmeny aj uhlie do čižmičiek. Minulé roky prichádzal Mikuláš spolu so svojim sprievodom...

Školáci prejavili svojimi prácami úctu starým rodičom
10.11.2023 13:57:51

Školáci prejavili svojimi prácami úctu starým rodičom

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom tento rok už po 19-krát vyhlásilo literárno-výtvarnú súťaž Mám svojich starkých veľmi rád. Súťaž sa každoročne vyhlasuje v októbri pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Súťaž Mám svojich starkých veľmi rád...

Podujatie Život v pohybe 2 priblížilo návštevníkom hip-hopovú kultúru
10.11.2023 11:08:32

Podujatie Život v pohybe 2 priblížilo návštevníkom hip-hopovú kultúru

V stredu 8. novembra 2023 sa v našom meste uskutočnil druhý ročník akcie Život v pohybe. Organizátorom podujatia je Pohronské osvetové stredisko a občianske združenie Planéta Pohybu. Akcia bola zameraná na pohyb a šport v spojení s hip-hopovou kultúrou...

Kino Hron spustilo predaj online vstupeniek
04.10.2023 13:33:11

Kino Hron spustilo predaj online vstupeniek

Kino Hron prichádza s novinkou. Od 1. októbra je spustený online predaj vstupeniek na filmy premietané po 16. októbri. Lístky si diváci môžu kúpiť cez počítač aj cez mobilný telefón. Na webovej stránke kina www.kinohron.sk si divák nájde termín...

logo_mestske_noviny.png
logo_prevencia_ziar.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png
logo_intech.png