Dnes je 17.07.2018, meniny má Bohuslav.   

Kvalitná zábava s obľúbenými umelcami - aj taký bude rok 2014 s Céčkom

Zverejnené: 04.02.2014 11:41:01 |   | vytlačiť
obr: Kvalitná zábava s obľúbenými umelcami - aj taký bude rok 2014 s Céčkom

Žiarčania si už za posledné roky zvykli na kvalitnú kultúrnu zábavu v našom meste. Pestrá všehochuť je pripravená počas celého roka. Nechýbajú hudobné či divadelné predstavenia, podujatia pre deti či tradičné zábavy. Samozrejmosťou sú aj novinky, ktorými svojich fanúšikov žiarske Mestské kultúrne centrum pravidelne zásobuje. Aký bude rok 2014 s Céčkom? O tom sme sa porozprávali s jeho producentom, Jankom Kulichom.

Nový rok sa v žiarskej kultúre začal vo veľkom štýle. Druhým ročníkom Bálu Žiarčanov. Ako splnil vaše očakávania, príp. je niečo, čo je potrebné vylepšiť a tretí ročník bude ešte lepší?

S balónovou výpravou, výberom umelcov, ako aj celkovou organizáciou som nadmieru spokojný. Splnili sme si všetko, čo sme plánovali a sľúbili. Program prebiehal bez chýb. Snáď jedine čo by som rád zmenil a nad čím budeme premýšľať, bude čas začiatku akcie, nakoľko sa pravidelne stáva, že hostia sa dostavia po stanovenom čase a program má meškanie. Máme už verziu ako zmeniť aj túto chybičku krásy. Neustále zvažujeme programové možnosti večera, interakciu s divákmi. Verím, že tretí ročník bude výnimočným.

Začiatok roka býva vždy bohatý predovšetkým na tradičné zábavné podujatia. Zrejme inak tomu nebude ani tento rok. Čo teda Žiarčanov čaká po bále?

Základ dramaturgie tvoria nosné akcie. Bál Žiarčanov, Športovec mesta, Fašiangy, Skoromáj, Deň detí, Deň dospelých detí, World music fest Svetovo, Žiarsky chlpáč, Kultúrne leto, City fest, Septembeer fest, Jarmok, Sitňan fest, Mikuláš, Žiarivé Vianoce, Vianočka, Silvester. To sú hlavné projekty, následne riešime ostatnú dramaturgiu, a to komerčné akcie, akcie pre deti, divadlá, koncerty, programy žiarskych umelcov, nové projekty.

Blíži sa vyhlásenie najlepšieho športovca mesta. Niektorí poslanci sa vyjadrili, že by prijali určité zmeny v programe. Nakoľko ste sa inšpirovali ich pripomienkami?

Už minulý rok sme priniesli nové prevedenie tejto akcie. Preniesli sme ju z divadelnej sály do hlavnej sály s možnosťou prístupu verejnosti. Program sme doplnili o množstvo hostí v atraktívnej svetelnej show a reakcie ľudí boli fantastické.

Ani tento rok tomu nebude inak. V programe vystúpia skvelí artisti formácie Vertigo, ktorá vystupuje po celom svete. Po prvýkrát budú diváci vidieť artistov lietajúcich na kruhoch a šáloch priamo nad hľadiskom. Atmosféru dotvorí aj neuveriteľný silák Apolón či moderátor Rišo Vrablec. Podujatie sa uskutoční 25. februára v MsKC.

Divadlo sa vráti do Domu kultúry na námestí

Céčko je známe v širokom okolí nielen svojimi tradičnými podujatiami, ale aj tým, že každoročne si jeho produkcia pripraví niečo nové, iné, čo inde v mestách nemajú. Môžu sa teda Žiarčania aj tento rok tešiť aj na podujatia mimo tých tradičných?


Pripravujeme nové projekty. Pripravujeme nový detský program, pesničky, divadielko, CD i DVD. Veľkou novinkou bude návrat divadiel do Divadelnej sály Domu kultúry na námestí, kde od mája do septembra prinesieme veľké predstavenia, ktoré nebolo možné uskutočniť v sálach MsKC. Plánujeme tiež netradičné projekty na leto s cieľom priniesť kultúru za ľuďmi aj tam, kde ešte nikdy nebola.

Stalo sa samozrejmosťou, že do Žiaru v rámci kultúrnych podujatí pravidelne zavítajú aj rôzne osobnosti, či už ako účinkujúci, alebo ako moderátori nejakých programov. Budete v tom pokračovať?

Vždy do našich programov vyberáme tých umelcov, ktorí sú žiadaní, populárni a ktorí sú ochotní urobiť kompromis, dohodnúť sa na prijateľných podmienkach. Budeme v tom pokračovať, pretože tak je to správna. Snažíme sa vyberať to najlepšie zo všetkých žánrov.

Obľúbenými sa stali aj divadelné zájazdy. Budú aj v tomto roku?

V tomto roku prinesieme naozaj výnimočné divadlá. Po dlhých rokoch sa k nám vráti bratislavská Astorka a Žiarčania sa môžu tešiť aj na veľký muzikál, ale aj Radošinské naivné divadlo. Tradične vyberáme divadlá a súbory s tými najlepšími a najpopulárnejšími hercami. Sála Domu kultúry nám umožní priniesť veľkovýpravné divadlá s celými súbormi hercov. Do Žiaru tak tento rok zavíta viac ako 30 najlepších hercov.

Deň dospelých detí je podujatie, ktoré si ešte len hľadá svojich verných fanúšikov. Bude mať svoje pokračovanie, alebo ho nahradíte niečím iným?

Plánujeme pokračovať v tomto projekte. Veríme mu a vieme, že to v budúcnosti môže byť jedno z našich najväčších podujatí. Je pripravených niekoľko variant a nápadov. Projekt má nevyčerpateľné možnosti, neustále hľadáme nové atrakcie a čo možno najvhodnejší program. Určite však bude po novom, v novom šate a s novým názvom.

Vydaril sa aj prvý ročník Septembeer festu. Aký bude druhý ročník?

Toto je kapitola sama o sebe. Projekt predčil naše očakávania. Stovky ľudí, skvelá atmosféra. Tu je však veľmi dôležitým faktorom počasie, podujatie by sme chceli urobiť hneď na začiatku septembra, aby sme ešte stihli leto a teplo. Určite doplníme stánky, značky pív, pribudnú súťaže, atrakcie a program bude patriť country hudbe popoludní a rockovej hudbe večer.

City fest bude aj naďalej v parku

Nepochybne najočakávanejšou a najviac vyhľadávanejšou akciou je City fest, ktorý má za sebou už niekoľko ročníkov. Bude tento nadchádzajúci niečím iný, alebo pokračujete v osvedčenej a zaužívanej produkcii?

Na City feste pracujeme už niekoľko mesiacov. Potvrdené máme už niektoré hviezdy a vymyslený aj ostatný program. Čakáme ešte na potvrdenie partnerov, od čoho bude záležať počet umelcov či výška vstupenky. Chceme divákom priniesť ešte viac ich obľúbenej hudby, zároveň ukázať niečo nevšedné a dať možnosť vystúpiť žiarskym umelcom. Myslím si však, že tento ročník bude výnimočný zostavou hviezd.

Zostáva miesto konania naďalej v parku? Keby si mohol ako producent zhodnotiť ročníky, ktoré si pripravoval, ktorý bol podľa teba najvydarenejší?

Pre City fest neexistuje lepšie miesto ako je v parku. Park je nádherný a ponúka ideálne prostredie. Vďaka parku je city fest výnimočný. Mne osobne sa páči každý ročník. Je veľa faktorov, ktoré vždy aktuálny ročník ovplyvňujú. Výber umelcov je komplikovaný, pretože požiadavky umelcov z roka na rok rastú, ale peňazí je všeobecne stále menej. Niektoré ponuky a návrhy striktne odmietame a umelcom dávame jasne najavo, že je to pre nás neprijateľné. Chceme urobiť celodenný program a nie vystúpenie jednej skupiny.
City fest má za sebou už niekoľko ročníkov, zrejme sa preto nedá vyhnúť tomu, aby sa niektoré hudobné hviezdy „neopakovali". Viete už o niekom, koho meno môžete prezradiť, že sa opäť ukáže v Žiari? Alebo je to ako vždy až do poslednej chvíle tajomstvom?


Niektoré mená sa musia opakovať, pretože nejde o hviezdičky na jeden rok, ale o známe mená s piesňami, ktoré sa počas niekoľkých rokov stali hitmi. Aj tento rok sa možno niektoré mená zopakujú z dávnejších ročníkov, ale viem, že to nebude na škodu a diváci budú nadšení. V tomto momente ich ešte nemôžem a ani nechcem zverejniť, ale v marci tak určite urobíme. Nechceme robiť tajomstvá. Mená zverejňujeme zásadne po podpísaní zmlúv, aby nedošlo k omylom a pochybeniam.

Prekvapenia a návraty veľkých hviezd

Dostávate podnety, napr. aj od obyvateľov, že čo by chceli vidieť v Žiari, aké podujatia, aké osobnosti? Ak áno, do akej miery sa riadite ich vkusom?

Sú ľudia, ktorí mi sem tam napíšu na e-mail, alebo ma zastavia na akcii, či na ulici s nejakým nápadom, či návrhom. Veľmi sa mi to páči keď sa tak stane a snažím sa plniť ich priania v rámci našich možností. Dramaturgia MsKC nie je o tom, čo má rád Janko Kulich, ale čo chcú Žiarčania. Plné sály a tradičné podujatia sú toho dôkazom.

Ktoré obdobie je najviac vyťažené pre produkciu a prečo, a naopak, ktoré najmenej, kedy si najviac oddýchnete?

Úplne najviac je produkcia vyťažená v mesiacoch máj, jún, november, december. Niekedy mávame aj 3 až 5 akcií za deň. Celý tím MsKC však dokáže neuveriteľne fungovať, spolupracovať a do konca aj nadchnúť sa, čo pri takejto produkcii nie je vôbec ľahké. Sú dni, kedy sú pracovníci MsKC v robote 20 hodín. Je to výsledok skvelej atmosféry v práci, kde vládne pohoda, ktorú navodila nová šéfka Miška Pribilincová. Máme podporu mesta, divákov, umelcov ... je to spoločná práca, ktorá prináša výsledky - kultúrnych Žiarčanov.

Chystá sa niečo v tomto roku, čo bude zaručene „BOMBA", o ktorej viete, že si ju nenechajú obyvatelia ujsť?

Najväčšou bombou bude určite City fest. Verím, že ľudia budú veľmi prekvapení, keď zverejníme program. Počet divadiel a hereckých hviezd sme pre tento rok zdvojnásobili, tešiť sa môžete aj na výnimočné koncerty, akým bude určite aprílový návrat Lucky Bílej do Žiaru nad Hronom. V máji bude víkendový festival osobností, zaujímavé stretnutia so skutočnými osobnosťami a ich životnými príbehmi pre motiváciu ľudí. V októbri budeme pokračovať druhým ročníkom motivačného festivalu s celoslovenským záberom Ochutnaj šťastie. Prekvapení však bude oveľa viac.


Novinky

17.07.2018 09:10:08 Naše mesto

Rekonštrukcia chodníkov dokončená v priebehu augusta

Už v máji sa začalo s rekonštrukciou chodníkov v rámci celého mesta. Celkovo sa opraví 3710 metrov štvorcových chodníkov v sume 96 000 eur. Mesto ...

16.07.2018 08:35:40 Naše mesto

Vyšplhajú sa teploty v druhej polovici júla nad tridsať?

Tohtoročné leto je zatiaľ premenlivé. Stabilné slnečné počasie sa nám akosi nevie ustáliť na dlhšie obdobie. Keď už sa počasie ...

10.07.2018 12:29:22 Naše mesto

Prevádzka materskej školy počas školských letných prázdnin

Prevádzka Materskej školy na Ul. Dr. Janského a jej elokovaných pracovísk je cez letné prázdniny v  tzv. letnom režime. To ...

03.07.2018 07:53:34 Naše mesto

Staré smetné koše zmiznú z ulíc. Nahradia ich betónové modely

Tento rok pribudne v uliciach mesta 48 kusov nových separačných smetných košov. Ide pritom o prototypy, ktoré sa vyrábajú podľa návrhu a požiadaviek ...

02.07.2018 09:08:37 Naše mesto

Po chladnejších dňoch prichádza postupné otepľovanie

Náhle ochladenie, ktoré nás v poledných dňoch sprevádzalo, sa značne naťahuje. Ide o jedno z najvýraznejších ochladení, minimálne od konca zimy. Žiarsky meteorológ ...

29.06.2018 14:49:46 Naše mesto

Žiarčanov na voľné parkovacie miesto navedie mobilná aplikácia

Mesto Žiar nad Hronom plánuje, v rámci projektu Smart City, osadiť na parkovacie miesta v centrálnej mestskej zóne a novovybudované miesta pri bývalom ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu